Antalya Aksu’da Perge Antik Kenti ve Kursunlu Şelalesi

Antalya’nın Aksu ilçesinde Perge antik kentini gezerek tarihe yolculuk yapabilir, Kurşunlu şelalesini ziyaret ederek doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. İkisini gezmek için 1 gün yeterlidir.

Kurşunlu şelalesi Antalya’nın doğal güzelliklerinden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biridir ve burası tabiat parkıdır. Yürüyüş yapmak, piknik yapmak dışında çocuklar için eğlenceli alanlar ve aktiviteler bulunmaktadır.

Antalya’nın birçok yerinden Antik kenti ve şelaleyi ziyaret edebilirsiniz. Perge antik kenti ile Kurşunlu şelalesi arasındaki mesafe yaklaşık 5 Km. Perge antik kenti Antalya şehir merkezine 17 Km, Belek turizm bölgesine 26 Km, Lara’ya 15 Km ve Konyaalti merkezine 23 Km uzaklıktadır.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Kurşunlu şelalesi, piknik alanları, yürüyüş yolları ve farklı sosyal aktivite olanakları ile gününüzü keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Çok geniş bir alana yayılmış olması sebebi ile gününüzün tamamını bu parkta geçirebilirsiniz. Özellikle park içinde yer alan seyir terasına çıktığınız zaman karşınıza çıkacak yeşil manzara sizi büyüleyecektir.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Perge Antik Kenti

Sadece doğal güzellikleri değil aynı zamanda tarihi yapıları ile de dikkatleri çeken bu güzel ilçenin en önemli tarihi eserlerine bu antik kentte ulaşabilirsiniz. Eski zamanlarda bu bölgeler de yaşayan medeniyetlerde kalan bu antik kent içinde yer alan amfi tiyatro, sütunlar ve heykeller size bu ilçenin ne kadar zengin bir tarihe sahip olduğu hakkında fikir verebilir. Çok geniş bir alana yayıldığı için yapacağınız gezi için tahmin ettiğinizden daha çok zaman ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Perge tiyatrosu

Milattan önce 2nci yüzyılda inşa edilmesine rağmen halen bütünlüğünü korumayı başarmış ender tarihi yapılardan biridir. 15000 kişilik bu tiyatro hem büyüklüğü hem de zengin tarihi ile sizi de etkileyecektir. Tiyatronun orkestra bölümünde Dionysos konulu kabartmaları görebilir ve aynı zamanda bu bölge de bulunan diğer eserleri de Antalya müzesinde görebilirsiniz.

Perge Tiyatrosu
Perge Tiyatrosu

Otopark, tuvalet veya yeme içme ihtiyacınızı karşılayacak birçok sosyal alan olmasından dolayı bu alanda geçirdiğiniz zaman boyunca rahat edersiniz. Antalya’nın birçok bölgesinden Perge Antik kentine turlar düzenlenir. Birçok insan buraya arabasıyla gelir ve burada gördüklerine hayran kalır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu