Aktopraklık Höyük Açık Hava Müzesi

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Aktopraklık Höyük Açık Hava Müzesi doğa harikası görselleri ile birlikte tarihi ve eğlence alanlarıyla ziyaretçilerine hitap eder. İlçe, Bursa merkeze yaklaşık 35 km kilometrelik mesafede bulunur ve ister toplu taşıma araçlarıyla ister özel araçla ziyaret edilebilir.

Müze her sezon yerli ve yabancı araştırmacı ve turistlere ev sahipliği yapar. Kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan tarihi eserler özenle sergilendiği mekanlar da açık hava müzesinde keyifle gezilebilir. Avrupa’nın en büyük arkeolojik parkı olan ve bölge üniversiteler ile birlikte ortak kurulan park, tarihi en gerçekçi şekilde keşfetmenize yardımcı olur.

Açık hava müzesi ücretsiz olup sabah saat 9:30 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Hafta sonu veya hafta içi istediğiniz her gün belirlenen saatler arasında açık hava müzesini keşfedebilirsiniz. Tarihi alanda Eskikızelma köyünden çıkartılarak bu açık hava müzesine getirilen geleneksel köy inşası tarihi en doğru şekilde simgeler. Köyden çıkarılan tarihi kalıntılar açık hava Müzesi’nin yeşillikler arasında kalan bölgesinde hem doğa ile hem de tarihsel dokusuyla dikkatleri çeker.

Küçük Köy Kasabası: Gölyazı

Bursa Nilüfer ilçesindeki Gölyazı kafa dinleme yerlerinden biri olarak dilerseniz belli yerlerinde denize girmenize imkan tanıyacak sığ alanlar içerir. İlçede gezerken hem tarihi hem de sahili ile müzeler, çarşılar, gölet ve tabiat parkları zengin bir aktiviteye alternatif yaratır. Sıkılmadan keyifle vakit geçirebileceğiniz Nilüfer ilçesinde yeme içme ve ulaşım oldukça uygun fiyatlarla yapılabilir. Merkeze uzaklığı ile birlikte her yere ulaşım son derece kolaydır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu