Ayvalık Gezilecek Yerler – Alibey & Cunda Adası En iyi 7 yer

Ayvalık Gezilecek yerler: Türkiye bünyesinde bulundurduğu muhteşem olan doğası ve tatil yerleri ile her yıl sayısız turiste ev sahipliği yapar.. Özellikle de hem doğası hem de tarihi ile ün kazanmış olan Ege Bölgesi’ne turistler oldukça yoğun ilgi gösterir. Ege Bölgesi’nde yer alan Balıkesir şehrine bağlı olan Ayvalık ise her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Hem muhteşem olan doğası, tarihi ve gezilecek yerleri ile Ayvalık tatilciler için tam bir tatil cenneti. Burada hem deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarabilir hem de muhteşem güzellikteki doğal ve yapay olan yerleri görebilirsiniz.

Alibey Adası & Cunda Adası

Cunda olarak da bilinen Alibey Adası, Ege’de yer alır ve Ayvalık iline bağlıdır. Aynı zamanda da Ayvalık Koyunda yer 22 adanın içerisinde yerleşim gibi imkanlara sahip olan tek adadır. Türkiye’nin de 4. en büyük adası olan bu adada oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bundan dolayı da her yıl yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turiste ev sahipliği yapar. Bu ada özellikle de Taksiyarhis Kilisesi, Aşıklar tepesi ve Taş Kahve ile ünlüdür. Milli park alanı olarak ilan edilen ada sadece doğal yerler ile değil aynı zamanda da Mübadele Göçü sonrası adayı terk etmek zorunda bırakılan Rumlardan kalma yapılarıyla ünlüdür. Sizler için Alibey Adasında gezilecek yerleri sıralayacak olursak:

Alibey Adası & Cunda Adası
Alibey Adası & Cunda Adası

Aşıklar Tepesi

Cunda Adası’nda yer alan ve adanın simgelerinden biri olan bu yer her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olur. Ziyaretçilerine, oldukça güzel olan Cunda Adası’nın  eşsiz manzaralarını sunar. Masmavi olan deniz ve denize doğru uzanan yeşilin her tonunu barındıran ağaçlar ziyaretçilerine oldukça güzel manzara sunar. Aynı zamanda bu tepede adanın ilk yel değirmeni de bulunur.

Bu değirmen Rahmi Koç tarafından restore edilerek kütüphane ve kafe amacıyla kullanılır. Restore edilen el değirmeni, turistler için hem tarihi bir yapı hem de kafe ve kütüphane olarak hizmet verir. Bu tepede hem muhteşem manzaranın tadını çıkarabilir hem de bu manzara eşliğinde kitap okuyarak güzel bir zaman geçirebilirsiniz.   

Aşıklar tepesi
Aşıklar tepesi

Cennet Tepesi

Ayvalık’a gelenlerin mutlaka gezip gördüğü yerlerin başında gelen Ayvalık’ta bütün güzelliğini gözler önüne seren Cennet Tepesi, ziyaretçilerine oldukça muhteşem bir manzara sunar. Tepeden oldukça net görünen Cunda Adası, masmavi ve berrak olan denizi ile adanın etrafında yer alan ve denize doğru uzanan ağaçların görüntüsü ile görenleri büyüler.

Cunda Adası ve Ayvalık ile birlikte Lale Adası da bu tepeden gayet net görünür. Özellikle de gün batımını izlemek için pek çok kişi bu tepeye gelerek gün batımının tadını çıkarır. Tepede ziyaretçiler için banklar ve oturma alanları bulunur. Son zamanlarda ziyaret edenler daha kaliteli bir vakit geçirmesi için tepede tesisler ve kafe gibi alanlar inşa edilir. 

Cennet Tepesi
Cennet Tepesi

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık’ta yer alan 19 adadan oluşan ve Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olma özelliğini taşıyan bu yer her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin odak noktası olur. 19 ada içerisinde daha önce de bahsedilen Cunda Adası olarak da bilinen Alibey Adası da yer alır. Bu alan muhteşem olan el değmemiş doğası ile görenleri adeta büyüler.

Günübirlik gezebileceğiniz gibi kamp yapma imkanınız da mevcuttur. Bu imkanlar arasında karavanla tatil yapmak isteyenler için karavan alanları da yer alır. Bu parkta; muhteşem olan koyları ve plajlarında dinlenme ve yüzme etkinlikleri dışında tekne turlarından yürüyüşlere, kamp etkinliklerinden dalış etkinliklerine kadar pek çok etkinlik yapılır.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Taksiyarhis Memorial Museum

3 ayrı dönemden geçtiği düşünülen Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık ilçesinin ilk kilisesidir. Bundan dolayı da pek çok tarafından ilgi ile ziyaret edilir. İnşa edildiği zamanlarda ilk olarak küçük bir kilise şeklinde yapılır. 15. yüzyılda inşa edilen yapı, son derece muhteşem olan işlemeleri ve  süsleri ile oldukça ilgi çeker. Bir dönem depo olarak kullanılan kili ilerleyen zamanlarda terk edilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen kilise 2013 yılında Taksiyarhis Anıt Müzesi olarak ziyarete açılır.

Müze pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü de ziyarete açıktır. Giriş saatleri 09.00 ve 19.00 saatleri arasında olmakla birlikte bu saatler haftanın 6 günü için de geçerlidir.

Taksiyarhis Memorial Museum
Taksiyarhis Memorial Museum

Ayışığı Manastırı

Dik bir tepede denize kıyısı olacak şekilde inşa edilen manastır, Pateriça Yarımadası sınırları içerisinde yer alır. İnşa tarihi tam olarak bilinmese de manastırın giriş kapısında yer alan kayaların üzerinde silik bir şekilde inşa tarihi yer alır. Bu kayalarda 1771 ya da 1775 yazıldığı söylenir. Çoğunluk, bölgede yerleşim tarihine bakarak bu yapının 1775 yılında yapıldığını söyler.

Manastır, belli bir dönem Fahrettin Bey’e verilen zeytinliklerin içerisinde yer alması, Fahrettin Bey tarafından yazlık olarak kullanılıp bakımının yapılması sonucu günümüze kadar gelir. Manastır içerisinde kilise, avlunun ortasında yer alır. Etrafı ise uzun olan duvarlar ile çevrili durumdadır. Kilise incelendiğinde giriş kapısının sarımsak taşından yapıldığı anlaşılır. Giriş kapısının sarımsaktan yapılması kilisenin daha önce restore edildiğini kanıtlar.  

Ayışığı Manastırı
Ayışığı Manastırı

Şeytan Sofrası

Ayvalık’ın bütün adaları ve Midilli Adası’nın göründüğü bu tepe, büyük kayalık tepeleri üzerinde yer alır. Şeytan Sofrasının üzerinde şeytanın ayak izinin yer aldığı düşünülür. Tepe, volkanik patlamalar sonucu biriken ve zamanla soğuyan lav birikintilerinden oluşur ve yuvarlak olan şekli nedeni ile sofraya benzetilir. Özel olarak işletilen tepede ziyaret edenler için restoran da yer alır. Tepede kafes içerisinde yer alan bir ayak izi görünümü olması dışında muhteşem olan doğa manzarası ile de pek çok turistin ilgisini çeker. Özellikle de gün batımını izlemek isteyenler mutlaka uğradığı yerlerden biridir.    

Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu