Ayvalık Plajları

Ayvalık plajları: Tatil denilince pek çok kişinin aklına deniz, güneş ve kum üçlüsü gelir.  Çoğu kişi hem sıcak havanın hem de buz gibi olan suyun tadını çıkarmak için muhteşem plajlara akın eder. Ayvalık, Balıkesir şehrine bağlı olan yerli ve yabancı turistlerin severek gittiği birden fazla plaja sahiptir. Bundan dolayı da her yıl binlerce turisti ağırlar.

Ayvalık’ta En iyi 4 Plaj

Çataltepe Plajı. Ayvalık’ta en güzel plajları arasında yer alan Çataltepe Plajı, oldukça sakin olan dalgalara sahiptir. Hem tertemiz sulara hem de pek çok doğal ve yapay imkana sahiptir. Derinliği ise hem çocuklara hem de yüzme bilmeyen kişiler için gayet uygundur. Plajın dış zemini taş ve çakıllardan meydana gelir. Su zemini ise ince ve yumuşak olan kumlardan oluşur. Uzunluğu yaklaşık olarak 500 m olan plajda rahatça bir şeyler yiyebileceğiniz kafeterya ve büfeler yer alır. Tatilcilere duş, şezlong ve tuvalet imkanı sunan plajda aynı zamanda da çadırlar ile konaklayabilirsiniz. Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından mükemmel olarak değerlendirilen plaj her yıl binlerce turisti ağırlar. 

Çataltepe Plajı
Çataltepe Plajı

Badavut Plajı. Ayvalık ilçe merkezine 13 km uzakta yer alan bu ziyaretçileri tarafından plaj oldukça beğenilir. Fazla derin olmadığından ötürü çocuklar ve yüzme bilmeyenler için oldukça idealdir. Berrak olan ve özellikle de bazı zamanlar oldukça soğuk olan su yapısına sahiptir. Plajın dış zemini ve su zemini ince ve yumuşak olan kumlardan meydana gelir. Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından su temizliği mükemmel olarak değerlendirilen plaj ziyaretçilerine birden fazla imkan da sunar.

Çevresinde, çadırlar ile rahatlıkla konaklayabileceğiniz gibi plaja son derece yakın ve lüks olan otellerde de konaklayabilirsiniz. Plaj uzunluğu yaklaşık olarak 800 m olan bu yer birden fazla olanak ve etkinlik sunar. Tuvalet, soyunma kabini, kişisel aracı ile gelenler için otopark, şezlong, duş gibi olanakları mevcuttur. Jet Ski, deniz bisikleti, müzik yayını muz ve rüzgar sörfü gibi aktivite yapma imkanı sunar. Burada hem deniz, güneş, kum üçlüsünün tadını çıkarabilir hem de birden fazla deniz etkinliği yapabilirsiniz. 

Badavut Plajı
Badavut Plajı

Sarımsaklı Plajı. Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer alan plaj, Küçükköy beldesinde yer alır. Oldukça uygun derinlik seviyesine sahip olan plaj, yüzme bilmeyenler ve çocuklar için gayet uygundur. Mavi bayraklı son derece berrak ve temiz olan sulara sahiptir. Mavi bayraklı olmak ile birlikte Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından da mükemmel olarak değerlendirilir.

Engel tanımayan plaj engelli rampası, şezlongu ve tuvaleti gibi imkanlar da sunar. Ulaşımın şahsi araç ile sağlanır. Su zemini ile dış zemin son derece yumuşak ve sıcak olan kumlardan meydana gelir. Plaj uzunluğu yaklaşık olarak 200 metre olan Sarımsaklı Plajı, ziyaretçilerine birden fazla olanak da sunar. Cankurtaran, duş, soyunma kabini, şezlong ve tuvalet olanaklar ile büfe ve kafeterya gibi imkanlar da sunar.

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Ortunç Koyu. Bu koy plajları ile ünlü olan Cunda Adasında yer alır. Mavi bayrağa sahip olan plaj her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Aynı zamanda da milli park ilan edilen bölgede yer aldığından ötürü imara kapalıdır. Bu da tatilcilere daha iyi bir tatil deneyimi sunar. Derinliği sığ olduğundan ötürü yüzme bilmeyenler ve çocuklar için oldukça uygundur.

Otopark ve şezlong gibi imkanlarda sunsa da bu imkanlara ulaşabilmek için belli bir miktarda ücret ödemek gerekir. Oldukça zengin bir su altı dünyasına sahip olduğu için pek çok dalgıcın ilgisini çeker. Hem yüzme hem de dalış gibi etkinlikler yapılabilir. Sadece su içinde değil koyun etrafında bulunan ormanda da etkinlikler mevcuttur. Bu etkinliklerin başında doğa yürüyüşleri ve bisiklet sürmek gelir. 

Ortunç Koyu
Ortunç Koyu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu