Demre’de Gezilecek en iyi 11 Yer

Antalya’nın Demre ilçesi doğası, plajları ve özellikle tarihi yerleriyle tatil için tercih edilen destinasyonlardan biridir. Kaleüçağız, Büyükkum, Küçükkum ve Beymelek gibi yerler Demre’de denize yakın tatil bölgeleridir.

Demre’de plajların yanısıra sualtı dalış ve tekne turları yapılacak aktivitelerden bazılarıdır. Demre kültür ve tarih gezileri içinde tercih edilen yerlerden biridir. Myra antik kenti ve St. Nicholas Kilisesi Demre’de gezilecek en iyi yerlerden bazılarıdır.

Antalya Demre Gezilecek 6 Tarihi Yer

Myra Antik Kenti, Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan tarihi bir yapıdır. Antik bir Likya kenti olan Myra Antik Kenti, ovada kurulmuştur. M. Ö. 168 yılında kurulan antik yapı, birçok kazıya da ev sahipliği yapmıştır. Myros Nehri üzerinde kurulan yer, adını buradan almaktadır. Likya dönemindeki kaya mezarları, Aziz Nikolaos Kilisesi, Roma dönemindeki tiyatrolarla Myra Antik Kenti popülerdir. Likçe yazıtlar ve sikkeler vardır. Myra Antik Kenti’ni, muhteşem eski yapıyı görmeli, görülecekler listenize eklemelisiniz. ‘’En Parlak Kent’’ ismiyle de bilinen bir tarihi yapıdır.

Myra Antik Kenti
Myra Antik Kenti

St. Nicholas Kilisesi, Noel Baba Kilisesi olarak da bilinmektedir. Antalya Kaş yakınında Demre ilçesinde yer alan St. Nicholas Kilisesi’nde, anma törenleri düzenlemekte ve kilise birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ailenizle, arkadaşlarınızla, tek başınıza da çok ilginç olan anma törenlerine mutlaka katılmalı bu deneyimi yaşamalısınız. Birçok defa yıkılmış ve tadilat ile yenilenmiş olan kilise, binlerce kişinin sürekli ziyaret ettiği mekânlardandır. Yeni yıldan önce çocukların dileklerini St. Nicholas’ın yerine getirdiğine inanılmaktadır, bu inanış ve kilisenin muhteşem yapısı sayesinde birçok kişi mekânı ziyaret etmektedir.

St. Nicholas Kilisesi

Andriake Antik Kenti, eski dönemlerde kentler için önemli bir liman olarak kullanılmıştır. Bölgede devam eden bazı kazı çalışmaları vardır, bu kazılara denk gelirseniz harika bir tarih gezisi anınız olacaktır. Kentte bir anıtsal çeşme de vardır. Tanıtım filmi ziyaretçilere izletilmektedir. Filmi izledikten sonra mekânı gezmeniz tarihi yapıyı anlamanız açısından daha iyi olacaktır. Otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu tarihi sayfalara geçen eski kenti, ziyaret etmeyi unutmayınız, kent Antalya gezi planı yapanların mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Andriake Antik Kenti
Andriake Antik Kenti

Likya Uygarlıkları Müzesi, 8 bölümden oluşmaktadır. Giriş fiyatı için ziyaretçilerden belli bir ücret alınmaktadır. Likya Uygarlıklarını merak edenler, ilgi duyanlar, görmek isteyenler muhakkak müzeyi ziyaret etmelidirler. Likya Uygarlıkları ile ilgili 8 dakikalık bir tanıtım filmi ziyaretçilere izletilmektedir. Önce bilgilendirici filmi izlemeli ardından müzeyi gezmelisiniz. Sekiz salondan oluşan müzede tarihi eserler, bilgi panoları, sikkeler, canlandırma sunumları yer almaktadır. Roma döneminden ticaret gemisinin örneğini de müze turu sonrasında görmeyi unutmayınız.

Likya Uygarlıkları Müzesi
Likya Uygarlıkları Müzesi

Simena Kalesi, Antalya Demre veya Kaş ilçelerinden ulaşılabilecek bir tarihi yerdir. Ortaçağ’da kullanılmıştır, doğal kayaya oyulan 7 oturma sırasına sahiptir ve 3000 kişilik tiyatro kalıntısı mevcuttur. Likya şehirleri içindeki en küçük tiyatro özelliğine sahip olan Simena Kalesi’nde aynı zamanda birçok mezar kalıntısı da vardır. Antalya’daki birçok tarihi mekân ve doğal güzelliğe de yakın olan yeri, kenti turladıktan sonra ziyaret edebilir ardından şehirdeki gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Birinci dereceden arkeolojik sit alanıdır, tescilli bir kaledir.

simena

Simena (Kaleköy) Kral Mezarları, şehrin sembolü haline gelmişlerdir. Kral mezarlarının bazısı suyun altında kalmaktadır. Kral mezarlarının bugünkü var olan teknolojiye göre bile yapımı oldukça zordur ve bu durum mekâna olan merakı daha fazla arttırmaktadır. Simena Kral Mezarlarının birçok sırrı vardır. Mezarlarda işlemeler, semboller bir şeyler anlatmaktadır ancak bu sırlar bilinmemektedir. Mekânın ilginç ve sıra dışı bir atmosferi vardır. Simena Kral Mezarları Kaleköy olarak da bilinmektedir ve bu eşsiz yeri mutlaka gezmelisiniz.

simena kral mezarları

Antalya Demre’de 3 Plaj

Taşdibi Plajı, Demre’de harika bir manzaraya eşlik eden bir doğal güzelliktir. Uzun kumsalı ile muhteşem görünümü ile Taşdibi Plajı’na mutlaka uğramalısınız. Rüzgârlı havada bile sakin kalan bir plajdır ve bu özelliği ile insanların en çok tercih ettiği plajlardandır. Antalya Demre ilçesindeki Taşdibi Plajı aynı zamanda restaurantlar ve büfeler ile de insanlara yemek hizmeti vermektedir. Bu doğal muhteşem plajı gezerken yemek arası da verebilirsiniz. Denize girebilir, dinlenebilir, yemeğinizi yiyebilir, yürüyüş yapabilir, hatıra kalacak harika manzaralı plajda fotoğraflar çekilebilirsiniz.

taşdibi plajı

Sülüklü Plajı, Demre ilçesinde merkezde yer alan bir kum plajıdır. Sülüklü Plajı ile deniz sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Sülüklü Plajı yakınında birçok otel de mevcuttur. Plaj yanında önemli müzeler, kiliseler de bulunmaktadır. Gününüzü güzel geçirmek için harika bir plajdır. Manzarası muhteşem ve sakin bir yerdir, kumsalda yürüyebilir, yüzerek dalgalarla oynayabilirsiniz. Eşsiz manzaralı deniziyle, sakin kumsalıyla Sülüklü Plajı’na bir gününüzü mutlaka ayırın. Sülüklü Plajı girişi ücretsizdir, ancak şemsiye ve şezlong için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

sülüklü plajı

Çağıllı Plajı, çakıllı bir plaja sahiptir ve genelde şehirden biraz uzak olduğundan özel arabası olan kişilerin tercih ettiği bir yerdir. İnsanları etkileyen bir güzelliğe sahip olan plajın, kuş sesleri ve sakin ortamıyla unutamayacağınız yerlerden biri olacağını belirtmeliyiz. Antalya Demre’deki Çağıllı Plajı, dalma ve denizde yüzmek için muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini beklemektedir. Görsel şölen sunan manzarasıyla plajda tüm yılın stresini atacak, ortamın pozitif enerjisiyle rahatlayacaksınız. İnce kumludur, çakıl taşları da vardır, deniz berraktır, deniz dibi rahatça görülebilmektedir.

çağıllı plaj

Kekova Tekne Turları – Kekova Adası

Kekova tekne turları için ziyaretçilerden belli bir ücret alınmaktadır. Özel birkaç kişilik turlar, müziksiz rehberli turlar, az sayıdaki kişiyle yapılan turlar, teknelerle özel olarak yapılan günlük turlar farklı şekilde de yapılmakta ve özel turlar da talep edilmektedir. Günlük ve diğer turlar için farklı ücretlendirmeler söz konusudur. Saatlik günlük turlardan daha fazla saatli turlara kadar pek çok tekne turu seçeneği mevcuttur. Farklı işletmelerle görüşerek fiyat tarifesi alabilir, Kekova tekne turlarınızı planlayabilirsiniz.

kekova tekne turları

Kekova Adası, kayalık bir adadır ve sadece teknelerle ziyaret edilebilmektedir. Günlük tur tekneleriyle mekânı gezebilir, adanın eşsiz manzarasını turlayabilirsiniz. Bazı gezi teknelerinin cam pencereleri olmaktadır ve bu pencerelerden batık şehri güzelce izleyebilirsiniz. Kekova Adası, yüzölçümü ile küçük bir adadır. Tur rehberleri, ziyaretçilere kapsamlı bilgiler vermektedirler. Yapı kalıntıları depremle su altında kalmıştır, bu alanlara Batık Kent denilmekte ve tekne turu ile batık kentleri görebilmektesiniz. Antalya gezinize bu muhteşem adayı mutlaka eklemelisiniz.

kekova adası

Demre Kuş Cenneti

Demre Kuş Cenneti, Antalya Demre ilçesinde yer alan ve kuşların beslenmeleri açısından da zengin bir yapıya sahip olan bir mekândır. 149 türdeki kuşa ev sahipliği yapan doğa harikasında kuşların sayısı her zaman artış göstermektedir. Antalya’daki en ilginç mekânlardan biridir, gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemeniz gereken bir doğa harikasıdır. Demre Kuş Cenneti, binlerce turistin favori mekânıdır ve her yıl milyonlarca insan bu mekânı ziyarete gelmektedir. Kuş Gözlem Atölyesi de mekânda vardır. Görsel şölen ve doğa harikası görmek istiyorsanız mekânı ziyaret etmelisiniz.

kekova adası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu