Didim Gezilecek Yerler

Aydın’ın Didim ilçesinde gezilecek tarihi yerler ve müzeler. Didyma, Apollon tapınağı, Milet ören yeri ve müzesi Didim’de gezilecek en iyi yerlerdir.

Didyma ve Apollon Tapınağı

Didyma ve Apollon tapınağı aynı yerdedir. Didyma antik Yunan dönemine ait kalıntıların yer aldığı kutsal bir alandır. Aydın’da görülecek yerlerin en önemlilerinden biridir. İçinde Apollon tapınağını da barındırır ve mutlaka görülmesi gereken özel bir yerdir.

İyonya sahili üzerinde yer alan Didyma halen eski görkemini koruyor. Muhteşem sütunlar arasında yürürken insanlar o dönemin yaşamı hakkında fikirler edinebiliyorlar. Alanın içinde yer alan Apollon tapınağının geçmişi MÖ 4ncü yüzyıla kadar uzanıyor. Didyma kalıntılarını gezmek isteyen kişiler müze kart ile alan girebilirler. 08:30 ile 17:30 saatleri arasında giriş yapılabilen alan oldukça geniş bir bölgeye yayılmış. Bu sebeple her ayrıntıyı görmek için birkaç saat ayırmak gerekebilir. Didyma özellikle bölgenin tarihini anlamak için mükemmel bir seçim.

Apollon tapınağı Didim ilçesinde yer alıyor. Dünyanın en büyük 3ncü tapınağıdır. Aynı zamanda antik çağdan günümüze kadar en güzel korunan yapılardan biridir. Eski yunan tapınakları arasında en önemlilerinden biridir.

Apollon tapınağı çok geniş bir alana yayılan ve insanları büyüleyen bir noktadır. MÖ 4ncü yüzyıla kadar dayanan bir tarihe sahip. 110 metrelik uzunluğu ve 50 metrelik genişliği ile oldukça büyük bir yapıdır. Ziyaretçiler 09:00 – 17:30 saatleri arasından tapınağı ziyaret edebiliyorlar. Giriş için müze kart sahibi olmak yeterli. Aydın gezilecek yerler listesinde her zaman ilk sıralarda yer alması gereken yerlerden biridir. Apollon tapınağı görkemli sütunları ve diğer eserleri ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler listesinde olması gerekir.

Didyma
Didyma
Didyma
Didyma
Didyma
Didyma

Milet Ören Yeri ve Müzesi

Milet ören yeri Balat semtinde yer alıyor ve haftanın her günü açık. Çok geniş bir alana yayılan bu antik kent içinde birçok önemli eser yer alıyor. MÖ 2nci yüzyıla dayanan bir tarihe sahip. Amfi tiyatrosu ve diğer kalıntıları ile insanları tarihe doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Aydın’ın en çok ilgi çeken yerlerinden biridir. Milet ören yeri içinde amfi tiyatro, sütunlar, Apollon tapınağı, gymnasium, Helenistik depo, Roma hamamı, Roma kilisesi, kervansaray, tekke, cami ve külliye kalıntıları yer alıyor. Aynı zamanda Milet ören yeri içinde birde müze yer alıyor. Müze içinde arkeolojik kazlardan elde edilen eserler sergileniyor. Didim ilçesinden kalkan balat minibüsleri ile Milet ören yerine ulaşılabiliyor.

Milet müzesi Didim ilçesinde yer alan millet antik kenti içinde yer alıyor. 1973 yılından bu yana hizmet veren müze bahçe ve kapalı alan olarak ikiye ayrılıyor. Müze içinde o bölgede bulunan farklı dönemlere ait birçok eser sergileniyor.

Milet müzesi içinde yer alan eserler ile bölgenin ne kadar zengin bir tarihe sahip olduğunu kanıtlıyor. Müzeye giden kişiler aynı zamanda Milet ören yerinde bulunan diğer eserleri de yakından görebilirler. Bunlardan en çok ilgi çekeni ise müzeye çok yakın bir konumda yer alan tarihi amfi tiyatrodur. Giriş için müze kart sahibi olmak yeterli. Milet müzesine 08:00 – 17:30 saatleri arasından girilebiliyor. Balat köyünde yer alan Milet müzesine Didim merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşılabiliyor.

Milet Müzesi
Milet Müzesi
Milet Ören yeri
Milet Ören yeri
Milet Ören yeri
Milet Ören yeri
Milet Ören yeri
Milet Ören yeri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu