Konak Gezilecek Yerler

İzmir Konak ilçesinde tatil yapmayı ve gezmek istiyorsanız aşağıda gezilecek yerler hakkında detayları listeledik. Konak ilçesi İzmir ilinin merkezi olarak bilinir ve şehrin en önemli meydanlarından biri olan Konak meydanına da ev sahipliği yapar. Hem büyük hem de kalabalık bir ilçedir.

İzmir Konak Gezilecek Yerler

Bu sebeple iş veya eğlence gibi konular da en hareketli yerler arasında yer alır. İçinde görülmesi gereken birçok önemli yapı ve aynı zamanda eser olan İzmir Konak ilçesi özellikle sahil boyu uzanan yürüyüş yolları ile ünlüdür.

Eğer Konak’ta gezilecek yerler nerelerdir veya Konak’ta görülecek yerler nerelerdir gibi sorular ile araştırmalar yaparsanız o zaman karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Bu ilçeyi daha yakından tanımak için siz de aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Kordon Alsancak İzmir – Yürüyüş, Aktivite ve Eğlence

İzmir Konak’ta en popüler yürüyüş alanlarından Kordon Alsancak, ayrıca kafeler eğlence mekanları ve farklı bir aktivite için en iyi yerlerden biridir. İzmir denince akıllara gelen ilk yerlerin başında kesinlikle bu kordon gelir. Sahil boyunca muhteşem yürüyüş yollarının, restoranların, müzelerin ve aynı zamanda kafeteryaların yer aldığı bu alanı mutlaka görmelisiniz.

Hem denizin hem de güneşin tadını doyasıya çıkarırken aynı zamanda gün batımına tanıklık etmek istediğiniz de Kordon Alsancak en iyi yerdir. Konak’ta görülmesi ve gezilmesi gereken yerler nereleridir gibi araştırmalar yaptığınız da size en çok önerilecek olan yer kesinlikle Kordon Alsancak İzmir olacaktır.

Kordon Alsancak Izmir
Kordon Alsancak Izmir

İzmir Tarihi Asansör Binası

Konak ilçesini kuşbakışı bir şekilde izlemek istediğiniz de en doğru adres burasıdır. Sadece ilçenin değil aynı zamanda İzmir ilinin de simgelerinden biridir. İçinde yer alan kafeterya da kahvenizi yudumlarken aynı zamanda muhteşem manzaranın da keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle İzmir’e ilk defa giden biriyseniz o zaman Konak gezi listeniz de ilk sıradan kesinlikle bu mekân yer almalıdır.

İzmir Tarihi Asansör Binası
İzmir Tarihi Asansör Binası

Arkeoloji ve Entografya Müzesi

Ülkemizin en önemli eserlerinin sergilendiği müzelerinden biridir. Özellikle eski dönemlerden kalan birçok önemli eserin, yazıtların, heykellerin ve aynı zamanda eski zamanlar da bölgede yaşamış olan medeniyetlerin günlük hayatta kullandıkları eşyalara bu müzede ulaşabilirsiniz. Özellikle müzede sergilenen eski dönem takılarını gördüğünüz de o zamanların el işçiliği ve ustalığına hayran kalacaksınız.

Arkeoloji ve Entografya Müzesi
Arkeoloji ve Entografya Müzesi

Kadifekale Suru

İlçeye hakim bir tepede yer alan bu kale her ne kadar tam olarak ayakta kalamamış olsa da yine de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle taştan bir tepeye yerleştirilmiş meşhur Atatürk heykeline hayran kalacaksınız. Çevresinde bulunan sosyal tesisleri sayesinde gün içinde yapacağınız ziyaretleriniz de tüm ihtiyaçlarınızı karşılama şansı da yakalayabilirsiniz.

Kadifekale Suru
Kadifekale Suru

Agora Ören Yeri

Eski zamanlar da bölge de yaşamış olan yunan ve roma medeniyetlerinin çarşı veya pazar olarak kullandıkları bölgenin kalıntıları bu bölgede yer alır. Şu an açık hava müzesi olarak düzenlenen bölgeye kolay bir şekilde ulaşabilir ve o dönemlerin günlük yaşam tarzı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer keyifli bir gezi planı yapmak istiyorsanız o zaman mutlaka Konak’ta gezilmesi gereken yerler listenizde olması gereken ilk yerlerden biri de kesinlikle bu bölge olmalıdır.

Agora Ören Yeri
Agora Ören Yeri

İzmir Saat Kulesi

Osmanlı padişahı II Abdülhamit’in tahta çıkışının 25nci yılını kutlamak için 1901 yılında yapılmış tarihi bir yapıdır. 25 metre yüksekliğinde olan bu kule 4 katlı bir yapıya sahiptir ve üzerinde yer alan saat aktif olarak çalışmaktadır. Konak meydanının en önemli ve en çok bilinen yapısı olarak gösterilir. Çevresinde birçok önemli yapı olduğu için Konak meydanında yapacağınız geziler de sadece bu kuleyi değil aynı zamanda diğer önemli yapıları da girebilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

Kızlarağası Hanı

1745 yılında hacı Bekir ağa tarafından yapılan ve günümüzde hem mağazaların hem de otel odalarının bulunduğu eski bir Osmanlı hanıdır. Birçok kişiye göre burası sadece Konak ilçesinin değil aynı zamanda İzmir’in en çok gezilmesi gereken yerlerinden biri olarak gösterilmektedir. İçinde zaman geçirebileceğiniz birçok sosyal alan yer alması ve aynı zamanda kendinizi eski dönemler de hissettirecek bir mimariye sahip olması sebebi ile siz de Konak’ta görülmesi gereken listeniz de mutlaka bu alana da yer vermelisiniz.

Kızlarağası Hanı
Kızlarağası Hanı

İzmir Tarih Ve Sanat Müzesi

İçinde ülkemizin dört bir yanında bulunan birçok önemli eserin yer aldığı bu müze size tarihe doğru bir yolculuk yapma olanağı sunacaktır. Özellikle yunan heykelleri, antik eserler ve aynı zamanda farklı dönemlerden kalma sikkelerin yer aldığı müzeyi hem hafta içi hem de hafta sonu ziyaret edebilirsiniz. Özellikle boş zamanlarınızı müze ziyaretleri ile değerlendirmek istediğiniz de sizin için en doğru adreslerden biridir.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi
İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu