Kuşadası Plajları

Ege Bölgesi oldukça muhteşem olan doğası ile birlikte, muhteşem derecede güzelliğe sahip olan plaj ve koylara da sahiptir. Turizm ülkelerinden biri olan Türkiye, özellikle de deniz turizmi bakımından oldukça gelişmiş olan turistik ülkeler arasında yer alır. Berrak ve serin suları ile birlikte yeşil bitki örtüsünün de eşlik ettiği muhteşem olan plaj ve koyları her yıl milyonlarca turisti ağırlar. Türkiye’nin , daha önceden ziyaret edenlerin bir kere daha gelmek isteyeceği plaj ve koylar bulunduran birçok şehri vardır.

Aydın ili de bu şehirler arasında yer alır. Aydın ilinde bağlı olan Kuşadası her yıl binlerce turisti ağırlar. Birçok kişi arasında oldukça da popülerdir. Ziyaret edenlerin tekrar tekrar gelmek istediği sınırlı yerler arasında bulunur. Eşsiz güzellikte olan, mavi bayrak kazanan plaj ve koyları ile ziyaretçilerini adeta büyüler.

Kuşadası Plajları – 11 En iyi Plaj

Kalamaki plajı. Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde yer alan bu plaj ziyaretçilerine oldukça fazla imkan sunar. Diğer adı Kavaklıburun koyu olan plaj, Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Milli parkın üçüncü plajı olmakla birlikte, parkın girişine yaklaşık olarak 9 km uzaklıkta yer alır. yaklaşık olarak 1000 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Bundan dolayı da parkın en uzun plajı olma ünvanına sahiptir. Cankurtaran, duş, otopark, piknik alanı, soyunma kabini, tuvalet gibi imkanlar da sunar. Kalamaki Plajında bulunan tesisiler yaklaşık olarak 1500 kişiye hizmet etme kapasitesine sahiptir. Burada bir adet kır gazinosu ile bir adet büfe de hizmet verir.

Kalamaki plajı
Kalamaki plajı

Karasu Plajı. Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Aynı zamanda da yaklaşık olarak 500-600 metre uzunluğa sahip olan bir plajdır. Hızla derinleşen bir deniz tabanına sahiptir. Dış ve su zemini taş ve çakıllardan meydana gelir. Duş, masa, sandalye, otopark, piknik alanı, şezlong, soyunma kabini, tuvalet gibi birçok imkan da sunar. Burada bulunan tesis yaklaşık olarak 800 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Hatırı sayılır bir derinliğe sahip olduğundan ötürü dalış yapmayı seven pek çok kişi tarafından oldukça beğenilir ve sıkça ziyaret edilir.

Karasu Plajı.
Karasu Plajı.

İçmeler Koyu Plajı.  Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Milli parktan giriş yaptıktan sonra karşılaşılan ilk koydur. Park girişine yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta yer alır. Aynı zamanda, günübirlik tesislere de oldukça yakındır. Kıyı uzunluğu yaklaşık olarak 310 metredir. 200 ile 300 metrelik kıyı şelf sahası da bulunur. Böylelikle temiz ve berrak olan sularda çocuklar oldukça rahat yüzer. Piknik alanı ile plaj oldukça yakındır ve bu özelliğinden dolayı da oldukça beğenilir. Yeşilin en güzel tonunu barındıran çam ağaçlarının altında piknik masaları bulunur. Dış ve su zemini incecik ve yumuşak olan kumlar ile meydana gelir. Otopark, tuvalet, soyunma kabini, şezlonglar ve piknik alanları gibi birden fazla imkan sunar.

İçmeler Koyu Plajı
İçmeler Koyu Plajı

Aydınlık Koyu Plajı. Bu koy da Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. İçmeler Koyundan hemen sonra buraya ulaşılır. Parkın giriş kısmına uzaklığı yaklaşık olarak 5 kilometredir. Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın Kavaklıburun Koyundan sonra ikinci büyük olan koyu olma özelliğine sahiptir. Kıyı şeridine doğru yeşil renginin en güzel tonlarına sahip olan ağaçlar uzanır. Derinliği ise yüzme bilmeyenler ve çocuklar için oldukça uygunluk gösterir. Sağlık Bakanlığı tarafından plaj temizliği oldukça mükemmel olarak değerlendirilir. Dış zemini çakıl ve kumdan meydana gelmekle birlikte su zemini ise sadece kumdan meydana gelir. Otopark, piknik alanı, duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi imkanlar da sunar.

Aydınlık Koyu Plajı
Aydınlık Koyu Plajı

Yılancı Burnu Plajı. Oldukça eski bir yerleşim tarihine sahiptir. Kuşadası’nın ilk yerleşim alanları arasında yer alır. Güvercinada’nın ise güneyinde yer almakla birlikte denize uzanan bir yarımadadır. Denizin altında Kuşadası’nın ilk yerleşim alanları arasında yer aldığından ötürü birtakım antik kalıntılar yer alır. Günümüzde halk plajı olarak kullanılır. Yüzme ve güneşlenme gibi etkinliklerin yanı sıra plajda bulunan iki adet beach club ile de eğlenme imkanı da sunar. Dış ve su zemini taş ve çakıldan meydana gelir. Deniz genel olarak durgun olsada dalgalı olduğu zamanlar da meydana gelir. Aynı zamanda derin ve kayalıklı olan yüzme alanı sunar. Ziyaretçilerine sahil, tuvalet, soyunma kabini, duş gibi imkanlar sunar. Yeme içme gibi ihtiyaçlar için de restoran ve beach club bulunur.

Yılancı Burnu Plajı
Yılancı Burnu Plajı

Kadınlar Denizi Plajı. Kuşadası merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta yer alır. Diğer plajlar gibi coğrafi nedenlerle değil, Osmanlı Döneminde sadece kadınların kullandığı bir plaj olduğu için adını alır. Halk plajı olduğundan ötürü plaj girişinde herhangi bir ücret talep edilmez. Plajda bulunan şemsiye ve şezlonglar kiralanır. Plajın bulunduğu alan içerisinde herhangi bir büfe benzeri işletme yerleri bulunmaz. Plaj konumu bakımından cadde üzerinde yer alır. Bundan dolayı da yeme içme ihtiyaçları genel olarak caddelerde bulunan restoran ve kafe benzeri işletmeler ile sağlanır. Bu işletmelere ulaşım da hem yakınlık hem de güvenlik bakımından oldukça kolaydır. Aynı zamanda plaja ulaşım da araçlar ile oldukça kolay ve güvenlidir.

Kadınlar Denizi Plajı
Kadınlar Denizi Plajı

Sevgi Plajı. Yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı plajlar arasında yer alır. Oldukça geniş olanaklara sahiptir. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından oldukça beğenilir. Kuşadası merkezine yaklaşık olarak 17 km uzaklıkta yer alır. Burada hem yüzerek temiz ve serin olan suların tadını çıkarabilir hem de piknik yapabilirsiniz. Uzunluğu yaklaşık olarak 550 metre olan plaj, mavi bayrağa sahiptir. Su zemini yumuşak ve ince kumdan meydana gelir. Sığ olduğundan dolayı hem çocuklar hem de yüzme bilmeyenler için oldukça ideal bir plajdır. Arka tarafının yaklaşık olarak 3000 metrekarelik bir alanı ağaçlarla kaplıdır. Bu ağaçlık alan genel olarak piknik için kullanılır. Aynı zamanda plaj içerisinde duş, kafeterya ve tuvalet gibi imkanlar da bulunur.

Sevgi Plajı
Sevgi Plajı

Green Beach. Adından da anlaşılacağı gibi yeşil bitki örtüsü ile mavi suların buluştuğu bir alana sahip olan plaj oldukça beğenilir. Mavi bayraklı olan bu plaj  halka açık olmakla birlikte ücretsizdir. Plajın bir kısmında beach club bulunur. Bundan dolayı da duş, büfe ve lavabo gibi imkanlar da sunulur. Oldukça sakin bir denizde fazla dalga bulunmaz. Bu özelliğinden ötürü pek çok kişi tarafından oldukça beğenilir. Girişi ücretsiz olmak ile birlikte şezlong ve şemsiye kiralamak ücretlidir.

Green Beach
Green Beach

Kuşadası Long Beach. Adından da anlaşılacağı gibi oldukça uzun olan plaj pek çok kişinin yüzmek istediği yerlerin başında gelir. Kuşadası’nın en kalabalık olan plajlarından biridir. Sağlık Bakanlığı tarafından mükemmel olarak değerlendirilir. Sahil şeridi boyunca cafe ve beach club gibi işletmeler yer alır. Su ve dış zemin kumlardan meydana gelir. Şezlong,Duş, Tuvalet ve soyunma kabini gibi imkanlar sunar. Havuz ve su kaydırağı da bulunur. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından oldukça beğenilerek tercih edilir.

Kusadasi Long Beach
Kusadasi Long Beach

Güzelçamlı Venüs Plajı. Uzun yürüyüş yolu, tertemiz olan suları ve muhteşem manzarası ile oldukça muhteşem olan plaj pek çok kişi tarafından sevilir. Derinlik seviyesi, yüzme bilmeyenler ve çocuklar için oldukça uygundur. Su zemini dış zemini ince ve yumuşak olan kumlardan meydana gelir. Bundan dolayı da tatil severlerin gözdesi halindedir. Yaklaşık 400 m olan plaj uzunluğuna sahiptir. Soyunma kabini, duş ve şezlong gibi olanları da mevcuttur. Temiz ve serin olan suları ile muhteşem bir tatil fırsatı sunar.

Kusadasi Long Beach
Kusadasi Long Beach

Kuşadası Sahili

Kuşadası sahil kesimi boyunca boyunca birden fazla plaj yer alır. Bu plajlar ise beach club, piknik alanı gibi imkanlar sunar. Kuşadası’nı ziyaret edenlerin büyük çoğunluğu vaktini genel olarak sahil şeridinde geçirir. Tertemiz olan berrak suları ile yüzmenin tadını çıkarabilir, plajlarda yapılan etkinlikler ile eğlenceli bir tatil geçirebilirler. Sahil kesiminde bulunan plajlar haricinde birden fazla eğlence mekanları ve restoranlarda yer alır. Pek çok kişinin beğendiği restoranlar müşterilerine son derece de kaliteli bir hizmet sunar.

Hem yerel hem de dünya mutfağına ait olan yemek çeşitleri ile müşterilere birden fazla seçenek sunar. Beach clubler de eğlenceli müzikleri ve ortamı ile sınırsız eğlence imkanı sunar. Sahil şeridi boyunca bisiklet, scooter sürme veya yürüyüş yapma gibi çeşitli aktiviteler de mevcuttur. Kuşadası sahillerinde hem eğlenebilir hem yüzebilir hem de yürüyüş veya bisiklet sürme gibi çeşitli etkinler yapabilirsiniz.

Kuşadası Sahili
Kuşadası Sahili

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu