Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Osmanlı tarihini barındıran eserleri ile görülmeye değer. Müzede 12 kişilik gruplar halinde rehber eşliğinde gezinti isteyenler salı, perşembe ve cuma günleri müzeyi ziyaret edebilir.

Müzenin yetişkin ücreti 5 TL  öğrenci, askeri personel ve öğretmenlere ise 2.5 TL olarak fiyatlandırılıyor. Şehit ve gazi yakınları ile 0-12 yaş arası çocuklar ayrıca 65 yaş üzeri kişilere ücret istenmemekle birlikte kartlarını göstererek müzeyi ziyaret edebilirler. Müze sabah saat 9:00 ile akşam 17:30 arasında salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri hizmet verir.

Geçmişe Yolculuk Yaptıran – Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Kronolojik sergi alanı, çini panolar ve Osmanlı’nın en nadide parçaları müzede sergilenir. Osmanlıyı doğru şekilde temsil eden bu özel görsellerle tarihi en ayrıntılı şekilde anlayabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle ziyaret edebileceğiniz müzenin Bursa fethini akıcı ve ayrıntılı şekilde anlatması geçmişe yolculuk yaptırır.

Ekolojik Özelliğe Sahip Müze Binası

Tarihe yolculuk yaparken ayrıca müzenin bir diğer ilgi çekici özelliği enerji ve çevre dostu özellikteki ekolojik binasıdır. Yeşil bina konseptine uygun olarak Uludağ Üniversitesi mimarlık fakültesi tarafından hazırlanmıştır. Bu özel binada sürdürülebilirlik daima ön plandadır.

Enerji ve çevre dostu özelliği ile enerji ve malzemeleri en doğru kaynaklarla kullanarak mekanik tesisatları ve aydınlatmalarıyla titizlikle hazırlanan tema, hem geçmişin izlerini taşıyan görseliyle hem de son teknoloji kullanılarak oluşturulmuştur. Tarihi ve kültür zenginlikleri ile dolu bu özel müze de yeşil bina standartlarına uygun çalışılmış dış yüzey ve iç mekan, özel havalandırma sistemleri ile iklimlendirmeyi A sınıfı verimliliği kullanarak sürdürür.

Exit mobile version