Pirinç Han

Yeşilliğin içindeki Pirinç Han Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alır. İkinci Beyazıt tarafından yapılan Han Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunur. Bursa’nın zamanında vakıf olarak kullandığı bu özel han günümüzde ticaret merkezi olarak yaşamını devam ettirir.

Taş ve tuğla malzemeler kullanılan avlu kemerlerden oluşan kubbeleriyle ve tonoz tuğlalarıyla birlikte muhteşem bir görüntü yaratır. Bolca fotoğraf çekebileceğiniz ve tarihi derinlemesine hissedebileceğiniz han kapıları gösterişli yapısıyla birlikte yaklaşık 48 odaya sahiptir.

Pirinç Han

Pirinç Han’da Neler Var?

Han içerisinde restorasyon çalışmaları sonrasında şadırvan ve mescit yenilenerek kafe ve dükkan ile ofisler vardır. Alışveriş merkezi olarak günümüzde 2002 yılında 20 yıl süren restorasyon sonrasında hizmete açılmıştır. Alt katta bulunan kafelerde ister yemek yiyebilir ister içecek tüketebilirsiniz. Yörenin lezzetlerini bulabileceğiniz kafe ve restoranlar han çevresinde vardır.

Tarihe Kısa Bir Dönüş Alanı: Pirinç Han

Ortada bulunan avlusu ve kubbeleri ile birlikte dış görünümü ihtişamlı olan han içerisi ile de adeta büyüler. Han içerisindeki dükkanları gezebilir dilerseniz sadece dinlenmek veya fotoğraf çekmek için bu özel alanı kullanabilirsiniz. Geniş koridorları ve birbirinden çeşitli giriş kapıları ile birlikte handaki tarih her alanında hissedilir.

Hafta içi her gün açık olan han kapıları sabah 10:30’da açılarak akşam saat 22:00’da kapanır. İster hafta sonu ister hafta içi ziyaret edebileceğiniz han işyerlerine sahip ofisleri ile birlikte sıkça kullanılır. Yöre halkı ve turistlerin sıkça ziyaret ettiği bu özel han, mutlaka görülmeye değer tarihi, huzurlu havasıyla sunar. İster özel araçla isterseniz toplu taşıma araçlarını kullanarak merkezde bulunan bu özel Pirinç han mekanını rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Exit mobile version