Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul Sarıyer ilçesi toplam 38 mahalleden oluşan oldukça büyük bir ilçedir. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve son derece modern bir yapıya sahip olan ilçe boğaz manzarasına sahip yalıları ile ünlüdür. Gezip görülmesi gereken birçok önemli yere sahip olan ilçe sizin içinde birçok seçenek sunacaktır. Sarıyer’de gezilecek yerler neresidir, Sarıyer’de neler görülmelidir veya buna benzer konularda detaylı bilgiler elde etmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İstanbul Sarıyer’de Gezilecek 4 Yer

Rumeli Hisarı: 15nci yüzyılda boğaz sularının güvenliği için yapılan ve ülkemizin simge yapılarından biri olan bu hisar aynı zamanda Sarıyer’in de en önemli yapılarından biridir. İçinde yer alan kuleleri, yürüyüş yolları ve aynı zamanda muhteşem boğaz manzarası ile sizi de büyüleyecektir. Eğer daha önce Sarıyer’i ziyaret etmemişseniz o zaman Sarıyer’in görülmesi gereken yerleri listenizin başına bu tarihi yapıyı eklemelisiniz.

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı
rumeli hisari
Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Rumeli Feneri Topçu Kalesi: Osmanlı dönemine ait olan bu muhteşem kaleyi ziyaret ettiğinizde muhteşem bir boğaz manzarası ile karşılaşırsınız. Zaman içinde gördüğü bazı restorasyonların da yardımı ile günümüze kadar gelmeyi başarmış bir yapıdır. Hem doğa gezisi yapmak hem de fotoğraf çekmek isteyen kişiler için muhteşem bir yerdir. Kemerli yapısı ile dikkatleri çeken kale 17nci yüzyılda 4ncü Murat zamanında inşa edilmiştir.

Rumeli feneri topçu kalesi sariyer İstanbul
Rumeli Feneri Topçu Kalesi
Rumeli feneri topçu kalesi
Rumeli Feneri Topçu Kalesi

Garipçe Kalesi: Müthiş deniz manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen bu kale yüzlerce yıldan bu yana ayakta kalmayı başarmış tarihi bir yapıdır. Özellikle stres atmak, hava almak ve aynı zamanda manzaranın keyfini çıkarmak isteyen kişilerin değişmez mekânlarından biridir. Sarıyer’de görülmesi gereken yerler hakkında kısa bir araştırma yapan kişiler mutlaka bu kale hakkında de öneriler alacaklardır.

garipce kalesi sariyer istanbul
Garipçe Kalesi

Rumeli Feneri: İçinde bir evliyanın kabrinin de bulunduğu bu fener 1850’li yıllarda inşa edilmiş ve o günden bu yana denizden geçen gemiler için bir rehber görevi görmektedir. Yakınların da bulunan küçük limanı ve yürüyüş yolları ile keyifli anlar yaşayabileceğinin yerlerden biridir. Bu sebeple Sarıyer’de gezilmesi gereken en önemli yerlerden biri olarak kabul edilir.

Rumeli Feneri
Rumeli Feneri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu