Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya, Denizli İlinde bulunan tam 40 yıl önce kurulmuş olduğu bilinen tesisin merkeze olan uzaklığı 30 kilometredir. Ağlayan Kaya Şelalesinin Sakızcılar Şelalesi ya da Yeşildere Şelalesi olarak adlandırıldığı bilinir. Kolay ve çeşitli ulaşım olanaklarına sahip olan Ağlayan Kaya şelalesine Pamukkale yolundan veya Çal İlçesinden gidilir. Yeşildere Şelalesinin ağlayan bir kayayı andıran doğa harikasını andırmasından dolayı bölgeye Ağlayan Kaya denilir. 

Ağlayan Kaya – Sakızcılar Asmaaltı Şelalesi

Denizli İlinin en eski ve en çok ziyaret edilen bölgesi olan Ağlayan Kaya şelalesi ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunmakla kalmaz şehrin gürültülü ve kalabalık yaşamından kurtulmak isteyenlere huzurlu bir ortam sunar. Doğal güzellikleri arasında yer alan 30 metre yükseklikten dökülen şelale doğal güzellik sergiler ve gelen ziyaretçilerin serinlemek için tercih ettiği muhteşem bir manzaraya sahiptir. Yeşille suyun maviliğinin birleştiği Ağlayan Kaya Şelalesinin dibinde Alabalık yetiştirilir. Bir piknik alanı olarak kullanılan bölgeye “Hocanın Yeri” olarak adlandırıldığı bilinir.

Hocanın Yeri

1976 yılında özel bir işletmenin devletten 50 yıllığına kiralayarak kurduğu tesis Türkiye’deki mesire alanlarının en gözde ve en çok tercih edilen mekanlarından biri haline gelir. Yılda yaklaşık olarak 100.000 kişi tarafından ziyaret edilir. Bölgede tek işletme olan ve Ağlayan Kaya ile özdeşleşen tesiste alabalık üretimi yapılır. Oldukça ucuza alabalık yenilebilen yere ilginin bir hayli fazla olduğu görülür. 

En taze balıklarıyla ve lezzetli mezeleriyle dikkat çeken tesis balık sevmeyen ziyaretçilerini de göz ardı etmemiş ve onlara kiremitte köfte ve tavuk alternatiflerini sunar. Bu lezzetlere olan ilgi alabalıktaki kadar olmasa da fazla olduğu görülür. Alabalığı 2 farklı şekilde servis eden tesiste kiremitte alabalık açık ara farkla daha çok tercih edilir. 

Sadece lezzetleriyle öne çıkmayan tesiste tatil yorgunluğunu atabilmek için konaklamalara da sahiptir. Tamamen ağaçlarla kaplanmış olan tesis yazın serinlik sağlar. Hafta sonları oraya olan ilgi daha fazla olduğu için park yeri bulmak bir hayli zor olur. Tesiste alkol olmaması, çevre ve tuvalet temizliğiyle de adından söz ettirir.

Ağlayan Kaya Alabalıkları

Ağlayan Kaya Şelalesine olan ilgiye ikiye katlayan lezzetli alabalıklar. Buradaki sular alabalıklar çok iyi yaşam alanıdır. Bu soğuk sular balıkların lezzetine lezzet kattığı gibi doğal güzelliğin tadını çıkartan ziyaretçilerin serinlemek için tercih ettiği uğrak bir bölgedir. Bu lezzetli Alabalıkların sadece burada bulunan Hocanın Yeri tesisinden değil ülke içinde birçok restoranın gelip buradan temin ettiği için farklı yerlerde de yeme imkanı sunar. 

Ağlayan Kaya Şelalesine olan bu ziyaretçi akının sadece buradaki Alabalıkları tadabilmek için olduğunun çok fazla örneği görülür. Gerek ucuz oluşuyla gerekse ızgara ve kiremitteki sunumuyla gelenleri büyüler. Alabalık ile ünlü olan ve birçok alabalık havuzuna sahip olan Ağlayan Kaya Şelalesinde kümes hayvancılığıyla ilgilendiği görülür. Tesislerde tavuk ve kiremitte köfte seçenekleri de vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu