Göreme Nevşehir

Göreme Kapadokya, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti muhteşem doğası ile birlikte eşsiz ve tarihi olan yapılarıyla ağırlar. Nevşehir’e gelen turistlerin uğramadan geçmediği Göreme kasabası, hem kültürü hem de gezilecek doğal ve antik yerleri ile turistleri hayran bırakır. Diğer Antik yerleşim yerlerinden farklı olan antik şehri, doğaseverlere muhteşem manzaralar sunan vadisi ile Göreme, yerli ve yabancı turistler için adeta bir tatil cenneti konumundadır. Göreme’de gezebileceğiniz yerleri sizler için listeledik.

Aşıklar Vadisi

Aşıklar Vadisi. Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen Aşklar Vadisi, muhteşem manzarası ile görenleri adeta büyüler. İster eşinizle ister de ailenizle gelebileceğiniz bu vadi eşsiz olan doğası, peribacalarının birbiri ile olan muhteşem uyumu ve bir efsane nedeniyle Aşıklar Vadisi adını alır. Uzunluğu yaklaşık olarak 4900 metre olan vadi, farklı boyutta olan ve farklı renklere sahip olan peribacaları ile oldukça beğenilir.

Vadide yer alan Aşıklar Kafede aşkı simgeleyen salıncaklarda keyifli vakit geçirebilir, Aşıklar Vadisinin muhteşem manzarasına karşı eşinizle unutulmayacak bir fotoğraf ile gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Aşıklar Vadisi
Aşıklar Vadisi

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi. Milli park sahası içerisinde Ürgüp, Göreme, Çavuşin, Avcılar, Uçhisar Yeni Zelve yerleşim alanları yer alır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan park alanı, volkanik hareketler sonucu oluşan arazi özelliklerine sahiptir. Rüzgar ve yağmur suları gibi dış etkenlerin tüflü olan kayaları aşındırmasıyla meydana gelen Kapadokya, görenleri adeta büyüler.

Peribacaları oluşum biçimi nedeniyle kolay bir şekilde aşınabilir ve oyulabilir. Dönemin insanları da peribacalarının bu özelliğini kullanarak, peribacalarını kolay bir şekilde oyarak kilise ve ev gibi şekiller vererek yaptılar.

Milli parkta peribacalarının oyulması ile yapılan keşiş hücreleri, kiliseler, şapeller, Derinkuyu Yeraltı şehri ve Kaymaklı Yeraltı şehri gibi birden fazla önemli olan yapı mevcuttur. Bu yapılar oldukça ilgi çeken bir mimariye sahip olduğu için her yıl milyonlarca turist Göreme Açık Hava Müzesi’ne gelir.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Elmalı Kilisesi

Elmalı Kilisesi. 11 Yüzyılın ortasında veya 12. Yüzyılın başlarında inşa edildiği düşünülen kilise, dikkat çeken bir mimari yapıya sahiptir. Üç apsisli olacak şekilde inşa edilen kilisede kapalı haç planına uyularak dokuz kubbeli ve dört sütunlu olacak şekilde inşa edilir.

Kilisenin giriş kapısı diğer kiliselerden farklı olarak kuzeyden uzanan bir tüneldir. Kilisenin duvarları kırmızı boyalar kullanılarak farklı sahnelerin işlenmesi ise oluşur.

İlgi çeken mimarisi ve duvarlara işlenen sahneleri ile oldukça dikkat çeken Elmalı Kilisesi pek çok turistin ilgisini çeker.

Elmalı Kilise
Elmalı Kilise

El Nazar Kilisesi

El Nazar Kilisesi. El Nazar Vadisinde bulunan ve yapım yılı tam olarak bilinmeyen kilise, T planlı olacak şekilde bir kayanın oyulması ile inşa edilir. Apsis ve zemin gibi kısımları tahrip olan kilise büyük bir onarımdan geçirilerek yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerine açık hale getirilir. Duvarlarda Hz İsa’nın çocukluğu ve gençli ile ilgili sahneler işlendiği kilise oldukça dikkat çeker.

Kilise haftanın yedi günü de aynı olmak üzere 08.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaretlere açıktır.

El Nazar Kilisesi
El Nazar Kilisesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu