Kaklık Mağarası Travertenleri ile Ünlü Mağara

Bulunduğu bölgenin en çok ziyaretçi ağırlayan yeri olan Kaklık mağarası, Denizli ilinin Honaz ilçesi sınırlarında yer alır. Yeraltındaki Pamukkale, Mağara Pamukkale ve Küçük Pamukkale olarak da bilinen Kaklık Mağarası, görüntüsü ile görenleri adeta büyüler desek yeridir. Mağara içinde yer alan travertenler sanki Pamukkale’deymişsiniz gibi bir his yaratmanın yanı sıra Pamukkale de mağara içindeymiş gibi bir his oluşturur.

Kaklık Mağarası

Mağara içerisindeki travertenler yerden tavana doğru bir yol izleyerek meydana gelir. Kaklık Mağarası 2002 yılı Mayıs ayından beri ziyaretlere açılır. Uzunluğu tam olarak 180 metredir. Yüksekliği ise 14 metre olan Kaklık Mağarası’nın giriş ve çıkış noktaları ise aynı yerde bulunur. Mağaraya giriş yaparken ve çıkarken az basamaklı merdivenler kullanılır.

Yürüyüş alanları sular içerisinde yer alır. Mağaraya giriş yaptıktan sonra şifalı olarak adlandırılan suyun içinde yürüyerek mağara gezilir. Mağaranın yarısı travertenler ile dolu iken geri kalan yarısı ise nehir benzeri bir alandır. Mağaranın üst kısmında ise küçük bir şelale mevcuttur. Mağaranın son noktasında ise inanılmaz güzellikle olan bir havuz yer alır. Havuz fazla derin değildir ve bu havuz içerisinde yüzmek yasaktır. Havuz kısmından sonra ise mağara biter.

Mağara içerisinde su yollarında yüründüğü için çıplak ayaklarla giriş yapmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde ne giyerseniz giyin suyun özelliğinden ötürü ayakkabıların boyaları atar.

Mağarada renksiz, berrak ve kokusuz su yer alır. Pek çok kişi bu suyun şifalı olduğu düşünülür. Mağara içerisinde görebileceğiniz birkaç küçük şelale yer alır. Mağara etrafında görebileceğiniz farklı yerler de mevcuttur. Küçük amfi tiyatro, kafeler ve seyir terası gibi alanlarda da vakit geçirebilirsiniz.

Kaklık Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağara haftanın her günü 08.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaklık Mağarası Ulaşım

Denizli ile Kaklık arası 30 kilometredir. Mağaraya özel aracınız ile ulaşım sağlamak istiyorsanız Denizli’den çıkarak ana yola girin. Afyon tarafına ilerleyin ve Kaklık’ta yer alan Sola Çimento Fabrikası tarafında mevcut olan yoldan ilerleyin. Yaklaşık olarak 6 km sonra mağaraya ulaşırsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu