Manavgat ve Side’de Gezilecek 7 Yer

Manavgat denildiğinde akla gelen ilk yerler arasında, aynı isme şelalesi, ve Side antik kentidir. Plajları, tarihi yerleri, alternatif gezilecek yerleriyle Manavgat, Antalya’da en çok turist ağırlayan yerlerden biridir. Plaj tatili dışında gezginler ve kültür gezisi yapmak isteyenlerin de ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Manavgat’ta nereleri gezebilirim, hangi aktivitelere katılabilirim diyorsanız yazının devamında faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Manavgat & Side Hakkında

Manavgat Side bölgesi son derece modern otellerin ve herkese uygun konaklama seçeneklerinin yer aldığı muhteşem bir tatil bölgesidir. Her sene dünyanın dört bir yanından gelen binlerce turisti ağırlayan bu bölge yerli turistlerin de en uğrak adreslerinden biridir.

Dünyaca ünlü Manavgat şelalesi olağanüstü doğal güzelliği ile insanları büyülerken Side bölgesinde yer alan konaklama tesisleri ise herkesin tatil beklentilerini karşılamaktadır. Denizi, plajları, doğal güzellikleri ve tertemiz Akdeniz havası ile insanlara muhteşem olanaklar sunan bu güzel tatil bölgesini sizde mutlaka görmelisiniz.

Manavgat Side Antik Kenti

Side Antik Kenti: Milattan önce 7nci yüzyılda yapıldığı düşünülen ve eski zamanlarda köle ticaretinin merkezi olarak kullanılan bu alan tarih meraklılarının akınına uğramaktadır. Tarihi dokuya zarar vermeden ve yapıların orijinalleri bozulmadan yapılan düzenlemeler sayesinde çok daha rahat gezilebilecek bir alan haline gelmiştir.

Side Antik Kenti
Side Antik Kenti

Side Arkeoloji Müzesi: Çevrede yapılan kazılardan elde edilen eserlerin sergilendiği bu müzede günlük eşyalardan heykellere kadar birçok farklı esere rastlayabilirsiniz. Küçük salonlardan oluşan müze içinde eserler hakkında bilgi alabilirken aynı zamanda resimler çekebilirsiniz.

Müze kartınız ile girebilirsiniz. Manavgat Side bölgesinde gezi planı yapacağınız zaman keyifli bir gün geçirmek istediğinizde Side arkeoloji müzesi gezilecek en güzel yerlerden biridir.

Side Arkeoloji Müzesi
Side Arkeoloji Müzesi

Apollon Tapınağı: Deniz kenarından yer alan ve muhteşem manzarası ile insanları büyüleyen bu muhteşem antik yapı özel işlemeli taş sütunları ile dikkatleri çeker. Çok görkemli bir yapı olmasından dolayı gören kişiler ilk anda şaşkınlıklarını gizleyemezler.

Özellikle fotoğraf meraklıları için kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Bazı kaynaklar da antik çağın günümüzde en iyi korunmuş yapılarından biri olarak geçer. 1900’lü yılların başında yapılan çalışmalar ile tamamen gün yüzüne çıkarılan bu yapı halen insanların ilgilerini çekmeye devam etmektedir.

Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı

Side Antik Liman: Manavgat Side’de görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Gün içinde insanların en çok zaman geçirdikleri ve aynı zamanda deniz havası almak için tercih ettikleri bu alan eski dönemlerde korsanların en uğrak adreslerinden biri olarak kullanılmıştır. Bu özelliği ile dahi birçok kişinin ilgisini çeken bir konumdur.

Çevresi antik yapılar ile dolu olması, muhteşem manzaralara ev sahipliği yapması ve aynı zamanda tertemiz havası ile sizin içinde en doğru seçimlerden biri olacaktır. Eğer Manavgat Side bölgesini tanımak ve Manavgat Side bölgesinde zaman geçirmek için doğru seçimler yapmak isterseniz o zaman bu yazıdan yola çıkabilir ve kendiniz için bir Manavgat Side gezi planı yapabilirsiniz.

Anıtsal Çeşme (Nymphaeum): Milattan önce 2nci yüzyıldan kalan ve muhteşem mimarisi ile dikkatleri çeken bu roma yapısı çeşme bölgenin en çok bilinen ve en çok ilgi çeken tarihi yapılarından biridir. Mermerlerden oluşan sütunlar halen tüm gösterişi ile ayakta durmaktadır. Sadece çeşme değil aynı zamanda bölgede yer alan farklı tarihi yapılar da mutlaka görmeniz gereken eserler içerir. Geniş bir antik kentin parçası olmasından dolayı buradan başlayacağınız geziden sonra birçok önemli yapıyı da yakından görme şansı yakalayabilirsiniz.

Vespasianus Çeşmesi: Son derece görkemli bir yapıdır. 15 metre yüksekliğinde ve 7 metre genişliğinde bir kemerden oluşan çeşmenin cephesi mermer süslemeleri ile dikkatleri çekmektedir. Özellikle akşamları kullanılan ışıklandırmalar ile çok daha ilgi çekici hale gelen bu yapının milattan sonra 150’li yıllarda yapıldığı tahmin edilir. Eğer sizde bölgede yapacağınız gezilerde bu yapıyı yakından görmek isterseniz o zaman antik kente giriş kapısının Side’ye bakan tarafını kullanmalısınız.

Devlet Agorası: Tam anlamı ile bir açık hava müzesini andıran bu alan bölgenin tarihini anlayabilmeniz için en doğru yerlerden biridir. Her ne kadar genel olarak bir turizm kenti olarak bilinse de aynı zamanda zengin tarihi ile de ünlü olan Manavgat Side bölgesi bu sebeple sadece tatil yapmak isteyenlerin değil tarihe ilgileri olan kişilerin de dikkatlerini çeken yerlerden biridir. Manavgat Side’de nereye gitmeliyim veya bu bölgenin en önemli tarihi yapıları nerededir diye düşünen kişiler için kesinlikle en çok önerilecek yerlerin başında gelir.

Lyrbe Antik Kenti

Lyrbe Antik Kenti, Manavgat Merkezine 11 km mesafede. Halen eski güzelliğini ve doğallığını korumayı başarmış olan bu antik kent her sene birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Özellikle eski dönemler de bu alanda yaşayan medeniyetlerden kalan yapıları yakından görmek size o günlerin havasını yaşatabilir.

Burada yapacağınız gezilerde eski dönemlerin yaşam alanları, kutsal alanlar, kiliseler ve aynı zamanda çevresi özel işlemeli sütunlar ile dolu olan yürüyüş yollarını görebilirsiniz. Manavgat Side bölgesinin en önemli tarihi alanlarından biri olduğu için sizde mutlaka burayı görebilmek adına zaman ayırmalısınız.

Lyrbe Antik Kenti
Lyrbe Antik Kenti

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi: Manavgat denince akıllara gelen ilk yerlerden bir doğal olarak Manavgat şelalesidir. Sadece bölgenin değil aynı zamanda ülkemizin de en çok bilinen doğal güzelliklerinden biri olan bu muhteşem şelale kesinlikle herkesin görmesi gereken olağanüstü bir yerdir.

Çok ilgi çeken bir yer olmasından dolayı doğaya zarar vermeyecek şekilde sosyal alanlar ile donatılan bu alanda yürüyüş yolları, manzara izleyebileceğiniz özel iskeleler, tuvalet, dinlenme alanları ve alış veriş için büfeler de yer alır. Dünya genelinde eşine az rastlanacak bir güzelliğe sahip olan bu şelale kesinlikle Manavgat Side gezi listenizde ilk sıralarda yer almalıdır.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Türkbeleni Şelalesi

Türkbeleni Şelalesi: Eğer Manavgat Side bölgesinde huzur verici ve dinlendirici bir yer arıyorsanız o zaman bu şelale çevresinde zaman geçirebilirsiniz. Suyun huzur veren sesi ve birçok farklı çiçekten çıkan türlü kokular sizi aradığınız huzura kavuşturmak için yeterli olacaktır. Eğer tepelere doğru ilerlerseniz o zaman Manavgat Side bölgesini kuşbakışı izleyebilir ve muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Her ne kadar yapay bir şelale olsada yine de hem doğallık hem de görünüm olarak gerçeklerini aratmayan bir yapıya sahiptir. Manavgat Side içinde gezilmesi gereken yerlerden biri olduğu için size de en çok önerilecek yerlerden biridir.

Türkbeleni şelalesi
Türkbeleni şelalesi

Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu: Sizi daha ilk anda büyüleyecek bu doğal güzellik bu bölgeye gelen kişilerin görmeleri gereken en önemli yerlerden biridir. Manavgat merkezinden yarım saatlik bir araç yolculuğu ile bölgeye ulaşabilir ve daha sonra 20 dakika sürecek bir yürüyüşten sonra muhteşem manzaranın tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Yüksek kayalıkların arasında kendiliğinden oluşan bu doğal yarık her yerde göremeyeceğiniz bir manzarayı karşınıza çıkarır. Aynı zamanda ormanlar ile çevrelenmiş bir alan olmasından dolayı tertemiz havayı da içinize çekebilirsiniz.

Tazı Kanyonu
Tazı Kanyonu

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı: Hem doğa ile baş başa kalmak hem de adrenalin dolu etkinliklere katılmak isteyen kişiler için en ideal yerlerden biridir. Özellikle rafting, zipline, bot turu, kano veya atv gezileri yapmaktan keyif alıyorsanız o zaman mutlaka bu bölgeye de gerekli zamanı ayırmalısınız.

Akan suyun kenarında temiz hava alıp piknik yapabilirken aynı zamanda tepe noktalara tırmanıp nefis manzaranın keyfini de çıkarabilirsiniz. Alan içinde konforlu zaman geçirmeniz için tuvalet, piknik alanı, kamp alanı veya buna benzer her türlü konu hakkında hizmet alabileceğiniz olanaklar bulunur. Bölgeye Eğirdir – Antalya Serik veya Eğirdir – Aksu güzergâhlarından kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı: Burası Manavgat merkezine yaklaşık 57 km mesafede. Altınbeşik mağarası Antalya İbradı ilçesindedir. Doğal güzellikleri ile ünlü olan bu Manavgat Side bölgesinin en güzel yerlerinden biridir. İlk bakışta sıradan bir mağara gibi görünmesine rağmen içine giren kişileri büyüleyen bir güzelliğe sahip olan bu muhteşem yeri mutlaka görmelisiniz.

Kayaların sıra dışı oluşumları, mağara içinde yer alan göletler veya akarsu ortaya inanılmaz bir güzellik çıkarmış. Her ne kadar ulaşım biraz sıkıntılı olsa da yine de Manavgat Side bölgesinin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Altınbeşik mağarası
Altınbeşik mağarası

Detaylar

Manavgat plajları dışında doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çeken yerlerden biridir. Manavgat şelalesi dışında, Köprülü kanyon başta Rafting olmak üzere farklı birçok aktiviteyi yapabileceğiniz yerlerden biridir. Popüler bir diğer aktivite ise Manavgat nehrinde yapılan tekne turlarıdır. Gezilecek yerler dışında: Manavgat nehri ve denize yakın yerlerde yürüyüş yapabilirsiniz.

Manavgat yakınlarında gezilecek yerler arıyorsanız: Serik’te Aspendos tiyatrosu ve antik kenti çok güzeldir. Serik Manavgat’a yaklaşık 36 Km uzaklıktadır. Alanya Kalesi ve Damlataş mağarası gibi popüler yerleri gezebilirsiniz. Alanya Manavgat’a yaklaşık 60 Km uzaklıktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu