Bergama Gezilecek Yerler

Bergama İzmir’in en çok bilinen ilçelerinden biridir ve özellikle tarihi eserleri ile bilinir. Eski yerleşim yerlerinden biri olmasından dolayı bu ilçede farklı medeniyetlerden kalma birçok esere rastlayabilirsiniz. Eğer damak tadınıza düşkünseniz o zaman Bergama köftesi, kabak çiçeği dolması ve ünlü karadut suyunu mutlaka tatmalısınız.

Bergama’da gezilmesi gereken yerler nereleridir, Bergama’da nereler görülmelidir veya buna benzer konular da yapacağınız araştırmalar ile sizde ilçeyi yakından tanıma şansı yakalayabilirsiniz.

İzmir Bergama Gezilecek 6 Yer

Akslepieion: Eğer tarihe meraklı biriyseniz ve özellikle antik kentlere ilginiz varsa o zaman Bergama’da görmeniz gereken en önemli yerlerden biri de Akslepieion’dur. Milattan önce 4ncü yüzyılda kurulduğu düşünülen bu yapıda gezerken o dönemler gözünüzde canlanacaktır. Sağlık tanrısı Asklepios adına yapılan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. Uyku odaları, antik mezarları veya çamur kuyuları ile ünlü bu alana gün içinde çok düşük ücretler ile girip gezebilirsiniz.

Asklepieion
Asklepieion

Bergama müzesi: Bergama ve çevresinde bulunan antik eserlerin sergilendiği bu müze 1930 yılında kurulmuş ve o günden bu yana hizmet vermiştir. Tarihte Bergamon krallığının merkezi olan Bergama doğal olarak tam anlamı ile bir açık hava müzesidir. Bu sebeple halen ilçenin farklı yerlerin de tarihi eserler bulunabilir. Müze içinde heykellerden günlük eşyalara kadar birçok farklı eseri yakından inceleyebilirsiniz. Eğer bu tarz konulara ilginiz varsa o zaman Bergama gezi planları yaparken listenize mutlaka bu müzeyi de eklemlisiniz.

Bergama Müzesi
Bergama Müzesi

Roma tiyatrosu: 2nci yüzyılda yapılan ve roma mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. İhtişamı ile sizi hayran bırakacak olan ve aynı zamanda geniş bir alana yayılması ile zaman ayırmanız gereken bu anti kalıntı sayesinde bölgenin ne kadar zengin bir tarihe sahip olduğunu görebilirsiniz. Hem Bergama merkezine çok yakın olması hem de muhteşem manzarası burayı da mutlaka Bergama’da görülmesi gereken yerler listenize eklemenizi sağlayacaktır.

Roma Tiyatrosu
Roma Tiyatrosu

Red hall basilica – Kızıl Avlu: Bergama’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Eski dönem Roma yapılarından olan ve Mısır tanrılarının tapınağı olarak bilinen bu yapı büyük oranda ayakta kalmayı başarmıştır. Yüksek tuğlalı duvarları ve kubbesi ile dikkatleri çeken bu muhteşem eser ilçenin en çok turist çeken yapılarından biridir. Bazı söylentilere göre İncil’de adı geçmekte ve aynı zamanda Anadolu’nun ilk 7 kilisesinden biridir. Bu sebeple manevi önemi de çok büyüktür ve Bergama’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda ye almalıdır.

Red Hall Basilica
Red Hall Basilica

Akropolis: Döneminin en büyük yerleşim yerlerinden biri olan bu alanı gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Halen Berlin müzesinde sergilenen yapının orijinal halidir. Oldukça geniş bir alana kurulu olan bu eski yaşam alanın da yer alan kalıntılar insanların o dönemki günlük yaşam tarzları hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir. Bergama’da nereye gitmeliyim diye araştırmalar yaptığınız zaman size en çok önerilecek yerlerden biridir.

Akropolis
Akropolis

Pergamon antik kenti: Son derece huzurlu ortamı ve muhteşem manzarası ile kesinlikle görmeniz gereken Bergama yapılarından biridir. 300 – 350 metrelik bir yükseklikte olmasına rağmen teleferik veya araç ile ulaşım mümkündür. İçinde sadece roma dönemi değil aynı zamanda Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan eserlerin de yer alması sebebi ile bu antik kenti gezmekten büyük keyif alacaksınız. Bergama gezisi için liste hazırlamak istediğiniz de mutlaka bu antik kenti de listenize eklemelisiniz.

Pergamon Antik Kenti
Pergamon Antik Kenti

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu