Çeşme Gezilecek Yerler – Gezi Aktivite Plajlar En iyi 13 Yer

İzmir Çeşme’de gezilecek en iyi yerler, Çeşme’de ne yapabilirim, hangi plajda yüzebilirim, yürüyüş ve aktivite. Çeşme özellikle İzmir’in en gözde tatil beldelerinden biridir. Muhteşem denizi, doğası ve ayın zamanda her kesime hitap eden konaklama tesisleri ile her zaman yoğun ilgi çeken bu güzel ilçe de gezip görebileceğiniz birçok yer vardır.

Özellikle yaz aylarında gece gündüz yaşayan ve hareketli bir yer olan bu güzel ilçe toplumun her kesimine ve aynı zamanda her zevke hitap eden bir yerdir. Bu sebeple Çeşme’de görülmesi gereken yerler nerelerdir, Çeşme’de nereler gezilmelidir veya buna benzer sorularınıza yanıt almak için siz de aşağıdaki bilgilerin tamamını incelemelisiniz.

İzmir Çeşme’de Gezilecek Yerler

Çeşme Kalesi,1508 yılından kalan ve özellikle Osmanlı döneminde çok önemli bir görev gören bu muhteşem kale konumundan dolayı da dikkatleri çekmektedir. Eşsiz deniz manzarası ile bilinen bu kalede yer alan müzeyi ziyaret edebilir ve aynı zamanda farklı dönemler de içinde düzenlenen etkinliklere katılarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Çeşme ilçesine yapacağınız gezintiler de mutlaka görmeniz gereken ne önemli yapılardan biridir.

Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi

Çeşme Müzesi: Çeşme kalesinin içinde yer alan bu müze de hem bölge de bulunan birçok antik kalıntıyı inceleyebilir hem de bölge tarihi hakkında gerekli tüm bilgileri alabilirsiniz. Tunç çağına kadar uzanan tarihleri olan eserlerin yer aldığı bu müzeye çok uygun ücretler ile girebilir ve hem hafta içi hem de hafta sonu dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz.

Çeşme Müzesi
Çeşme Müzesi

Alaçatı Değirmenleri: Çeşme’nin simge yapıları olan bu değirmenler mutlaka görülmesi gereken yapılardır. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan ve tamamen taştan yapılan bu değirmenlerin çevresinde aynı zamanda Arnavut kaldırımlı sokakları ve manzarası muhteşem olan seyir noktaları da yer almaktadır. Hem kolay bir ulaşım noktası olması hem de çevresinde keyifli zaman geçirmek için birçok olanak olması sebebi ile siz de Çeşme’de zaman geçirmek için bu noktayı da dikkate almalısınız.

Alaçatı Değirmenleri
Alaçatı Değirmenleri

Çeşme’de Aktivite Yürüyüş Alanları

Çeşme Sahil, Ege denizinin o muhteşem mavisine ev sahipliği yapan bu sahil özellikle keyifli bir yürüyüş yapmak, kafeler de zaman geçirmek ve aynı zamanda kaliteli restoranlar da lezzetli yemekler yemek için mutlaka Çeşme sahili tercih etmelisiniz.

Sahil boyunca birçok doğal güzelliğe tanıklık edebilirken aynı zamanda önemli tarihi yapılara da rastlayabilirsiniz. Bu sebeple Çeşme’de geçirdiğiniz zaman içinde mutlaka bu sahile de zaman ayırmalısınız.

Çeşme Sahil
Çeşme Sahil

Alaçatı Çarşı, Özellikle akşam saatlerin de son derece kalabalık ve hareketli olması ile bilinen bu şirin çarşı da siz de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yel değirmeni ile ünlü olan bu güzel çarşı içinde barlar, restoranlar ve yürüyüş yapabileceğini dar sokaklar sizleri beklemektedir. Eğlenceli ve keyifli akşamla geçirip aynı zamanda sevdikleriniz için alışveriş yapmak istediğiniz de sizde mutlaka Alaçatı çarşıyı gezmelisiniz.

Alaçatı Çarşı
Alaçatı Çarşı

İzmir Çeşme’de En iyi Plajlar

Altınkum Plajı (Goldensand Beach): Çeşme’nin dünyaca ünlü plajlarından biridir. İlçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdikleri yerlerden biri olmasından dolayı sizde kesinlikle bu plaja gitmelisiniz. Sadece kumdan oluşan plajı ve dalgasız denizi ile huzur verici bir ortama sahiptir. Bu sebeple Çeşme’de görülmesi gereken yerler listesinde her zaman en üst sıralar da yer alan yerlerden biridir.

Altınkum Plajı
Altınkum Plajı

Kleopatra Koyu: Çeşme’nin ücretsiz plajlarından biridir. Bu isim ile anılmasının nedeni Kleopatra’nın bu koyda yaşadığı veya denize girdiğine inanılmasıdır. Her ne kadar dik yamaçları ve kayalık yapısından dolayı ulaşım o kadar kolay olmasa da yine de en çok ilgi gören plajlardan biridir. Suyu soğuk olan ve en önemlisi doğallığını koruyup yapılaşmadan uzak kalmış olan bu plaj da siz de hem denizin hem de kumun keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Kleopatra Koyu
Kleopatra Koyu

Delikli Koy: Her yerde rastlayamayacağınız yerlerden biri olan delikli koy özellikle kendisini çevreleyen beyaz renkli kayalıkları ile ünlüdür. Bu sebeple sizin de Çeşme’de mutlaka görmeniz gereken en önemli yerlerden biridir. Bölgeye düzenli olarak düzenlenen tekne turları ile ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda şahsi araçlarınız ile de kısa bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

Delikli Koy
Delikli Koy

Çark Plajı: Tertemiz suları ile insanları kendine hayran bırakan bu plaj sizin için Çeşme’de en çok görülmesi önerilen yerlerden biridir. Özellikle plaj içinde size sunulan olanaklar keyifli ve konforlu bir şekilde zaman geçirmeniz için yeterli olacaktır. Yaz aylarında insanların akın ettikleri plajlardan biridir ve temizlik konusunda beklentilerinizi tam olarak karşılayacak ender plajlardan biridir.

Çark Plajı
Çark Plajı

Çeşme, Ilıca Yıldızburnu küçük halk plajı: Havası, dalgalı denizi ve aynı zamanda küçük şirin yapısı ile insanları kendine hayran bırakan yerlerden biridir. Suya girdiğiniz zaman derinlik ne kadar olursa olsun dibini rahat bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle ince kumdan oluşan muhteşem sahili gerçekten de eşine az rastlanacak güzelliktedir. Çok uygun ücretler ile kiralayabileceğini şemsiyeler ve şezlonglar ile sizde bu plajda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Çeşme, Ilıca Yıldızburnu küçük halk plajı.
Çeşme, Ilıca Yıldızburnu küçük halk plajı.

Boyalık Plajı: Maldivleri andıran bir havaya sahip olan bu muhteşem plaj özellikle turkuaz rengi suyu ve beyaz kumları ile insanların kendilerini iyi hissettikleri yerlerden biridir. Dalga olmaması ve aynı zamanda insan boyunu bulmayan derinliği sebebi ile özellikle çocuklu aileler için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Çevresinde yiyecek ve içecek ile tuvalet, duş veya farklı ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz her türlü sosyal olanak yer almaktadır.

Boyalık Plajı
Boyalık Plajı

Kocakarı Plajı: Çeşme’nin gizli kalan ve çok bilinmeyen güzel plajlarından biridir. Sahil boyunca yer alan irili ufaklı taşlardan sonra kuma dönen deniz dibi birkaç metre sonra derinleşebilir. Bu sebeple dikkatli olmanız gerekir. Genellikle ilçe halkının kullandığı bu plaj ilçeye gelen kişiler tarafından pek bilinmemektedir. Bu sebeple hem doğallığını korumuş hem de çevresinde yapılaşma olmadığı için tercih edilen bir yer olmuştur.

Kocakarı Plajı
Kocakarı Plajı

Ilıca Halk Plajı: Çeşme’nin en çok bilinen plajlarından biridir. Tek kelim ile muhteşem bir plaj olması ve aynı zamanda dünya standartlarına sahip olması burayı mutlaka görmenizi gerektiren en önemli özellikleridir. Halka açık olan bir plaj olması da buraya olan ilginin her zaman yoğun olmasına sebep olmaktadır. Ve yaz aylarında yer bulmak zor oluyor. Bu sebeple bu plaja gideceğiniz zaman mutlak erken gitmeye ve güzel bir yer edinmeye çalışmalısınız.

Ilıca Halk Plajı
Ilıca Halk Plajı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu