İnegöl’de Gezilecek Yerler

Bursa’ya yaklaşık 47 kilometrelik uzaklıkta bulunan İnegöl ilçesi ilin gelişmiş sanayi bölgelerinden biridir. Sanayi dışında ayrıca kaplıca ve mobilyalarıyla da ünlü olan ilçe köftesi ile son derece lezzetli ve dünya çapında ün bulan tadıyla unutulmayacak anları yaşayabileceğiniz bir mekan.

Yolunuz düştüğünde mutlaka İnegöl köftesinden yemeli ve şifalı sularından içmelisiniz. Birçok kaplıcası bulunan ve çevre parklarla geniş caddeleri arasında konumu itibarıyla keşfedilecek alanları olan uygun fiyatlı ilçe, hem yerli halk hem de turistler için tercih edilebilir. İnegöl‘de bulunan Oylat mağarası ilçenin en popüler görülecek alanlarından biridir. Mağarada ayrıca kaplıcalar ve şifalı sular vardır.

Şifalı ‘’Oylat Kaplıcaları’’

Şifalı suları bulunan Oylat kaplıcaları radyoaktif sulara sahip yaklaşık 27 km uzaklığında olan ilçe merkezinden otobüs ya da araçlarla gidilebilir. Tedavi amaçlı ziyaretçisi olan ve yaz kış tercih edilebilen kaplıcalar birçok hastalığa iyi gelir. Söylendiğine göre çocuk felci, romatizma veya kadın hastalıkları ayrıca idrar yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Oylat mağarası çevresinde konaklamak için tesislerde vardır. Önce Oylat mağarasının büyük sarkıtlar içerisinden platformda yürüyerek gezebilir ve daha sonrasında kaplıcaları kullanabilirsiniz. Ayrıca ilçedeki Oylat şelalesini de ziyaret edebilirsiniz.

Oylat Şelalesi
Oylat Şelalesi

Türkiye’nin İkinci En Büyük Mağarası Olan Oylat Mağarası

Oylat mağarası yaklaşık 665 metrelik uzunluğunda ve yükseklik olarak ise 95 metre yüksekliğinde iki kattan oluşur. Türkiye çapında ikinci büyük mağara arasına giren Oylat mağarası içerisinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu belli bölgelerinde havuzlar ve su birikintilerinin dev kazanlar içerisinde yer aldığı harika bir alandır. Görülmeye değecek manzaraları içerisinde bulunan merdivenler yardımıyla rahatlıkla keşfedilebilir.

Aydınlatmaya sahip mekanda tüm sarkıtlar derinlemesine incelenebilir. Mağarada canlı yaşamı halen devam eder ve yarasa, solucan ya da kelebeklere rastlamak mümkündür. Mağaranın giriş ücreti çok cüzi bir rakamla ziyaretçilerine açıktır. Yorulduğunuzda mağaranın çevresinde bulunan özel işletmelerde istediğiniz içeceği ya da yiyeceği tüketebilirsiniz. Çevresindeki doğası ve şifalı alanlarıyla Oylat mağarası otobüs ve araçlara rahatlıkla ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu