Karagöz Müzesi

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan Karagöz müzesi eğlenceli Karagöz oyunlarının kullanıldığı ekipmanların sergilendiği bir alandır. Bu özel müze Bursa’da 7’den 70’e her yaş grubuna hitap eden eğlenceli bir müzedir. Mutlaka ailecek çocuklarınızı da götürerek Karagöz müzesinde unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz. 1997 tarihinde kurulan bu müze Kültür ve Sanat evi olarak da hizmet sunar. Binanın kültürel simgesi olan Karagöz anıtı yapının hemen karşısında yer alır.

Karagöz Müzesinde Neler Var?

Müze içerisinde Karagöz ve Hacivat galerisi ile kukla galerisi, ihtisas kütüphanesi ve tasvir yapım atölyesi vardır. Özel sergi binasında ayrıca çıraklık ve ustalık kursları da yapılmaktadır. Eskiden tek eğlence kaynağı olan Karagöz ve Hacivat kukla gösterisi bu özel müze ile halen canlılığını sürdürmek de. Uzun süredir hizmet veren bu özel müze alanı kültürel misyonu üstlenerek Hacivat ve Karagöz‘ü yeni nesil çocuklara tanıtır.

Bursa Osmangazi - Karagöz Müzesi
Bursa Osmangazi – Karagöz Müzesi

Kültürel Miras: Karagöz Müzesi

Osmangazi ilçesinde çekirge caddesinde bulunan Karagöz müzesi kültürel miraslar arasında Bursa’nın ilgi çeken müzelerinden biridir. Müzeye giriş sabah saat 9:30 ile akşam 17:30 arasındadır. Müze yalnızca pazartesi hariç haftanın diğer tüm günleri hizmet verir. Müzeye giriş ücreti bulunmaz ve sevdiklerinizle bu özel tarihi mekanın ilgi çekici dış görüntüsüyle istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz.

Eğlence dolu anlar yaşarken müzede asla sıkılmadan vakit geçirirsiniz. Müzede dış mekanda bulunan oturma birimlerini kullanarak yorulduğunuzda dinlenebilirsiniz. Ayrıca müze çevresinde restoran ve kafeleri kullanarak yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu