İznik’te Gezilecek Yerler

Bursa’nın ilçelerinden biri olan İznik özellikle doğasıyla çok güzeldir ayrıca gezilecek yerler içinde Müzesi ve İznik Kalesi ile birlikte görülmeye değecek alanlar sunar. Geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ilçe doğası ile yerli ve yabancı halka hitap eder. İznik ilçesinde Osmanlı döneminden kalma birçok iz görülebilir. Eğitim, sanat ve mimarlık alanlarında cami ve medreseler inşa edilerek yüzyıllar boyunca günümüze kadar ulaşmış tarihi eserler vardır. Bu özel eserler kale ve müze içerisinde sergilenir.

Geçmişin İzlerini Taşıyan: İznik Müzesi

Osmanlı döneminde 1388 yılında inşa edilen İznik müzesi Sultan birinci Murat’ın annesi tarafından yapılmıştır. Nilüfer hatun sayesinde inşa edilen İznik müzesi günümüzde 1960’lı yıllarda ziyaretçi girişine açılmıştır. Osmanlı’dan sonra Cumhuriyet döneminde bu müze depo amaçlı kullanılmıştır. Sonrasında tarihi eserleri göstermek amacıyla ve arkeolojik kazıların arttığı dönemlerde daha uygun bir mekan olarak görülerek müze haline çevirmiştir. İçerisinde mezar taşları ve lahitler bulunur.

Birçok eser ve kalıntıları sergileyen müzede İznik ilçesinin tarihi görülebilir. İlgi çekici ve etkileyici görünümü ile müze ana girişi cüzi bir miktarda ziyaretçilerine açıktır. Müze kart ile birlikte İznik müzesi ziyaret edilebilir.

Geçmişin İzlerini Taşıyan İznik Müzesi
Geçmişin İzlerini Taşıyan İznik Müzesi

Roma Döneminden Bir Eser: İznik Kalesi

İznik kalesi Roma döneminde Milat’tan önce 258 yılında yapıldığı bilinir. Geçmişi çok eskilere dayanan bu tarihi yapı yaklaşık beş kilometrelik uzunluğundaki surlara sahiptir. Geniş sur bandı ve yüksekliği ile devasa bir görünümü vardır. Zamanında askeri amaçlı kullanılan kalede bazı alanlarında savaşlara ait kalıntılar mevcuttur.

Görülmeye değecek mimarisi ile birlikte İznik kalesi güçlü bir savunma noktası olarak geçmişte kullanılmıştır. İznik kalesinde giriş ücreti bulunmaz ve doğası bozulmaması adına restorasyon çalışmaları yapılmamıştır. Kale etrafında ve içerisinde gezmek hiçbir tehlikeye yol açmaz. Güvenle bu tarihi mekanda dolaşabilir ve istediğiniz şekilde fotoğraf çekebilirsiniz.

Roma Döneminden Bir Eser İznik Kalesi
Roma Döneminden Bir Eser İznik Kalesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu