İnkaya Tarihi Çınar Ağacı

Bursa’ya gidenlerin kesinlikle görmesi gereken İnkaya tarihi Çınarı Osmangazi ilçesinde 600 yıllık bir tarihe sahiptir. Asırlara meydan okuyan bu özel çınar ağacı dünyaca ünlüdür. Yaklaşık 3 metrelik çapı bulunan çınar ağacının yüksekliği 35 metredir. Çınar ağacında toplamda 13 ana kol bulunur ve dalların kalınlığı ise 4 metreyi bulan uzunluğu ile Türkiye’deki en yaşlı ağaçlardan biridir. İnkaya Çınar’ı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ve çınar altında bulunan kafeteryasıyla huzurla vakit geçirebileceğiniz bir mekan.

İnkaya Tarihi Çınar Ağacı
İnkaya Tarihi Çınar Ağacı

Doğa Turizmi Açısından Değeri Büyük İnkaya Tarihi Çınarı

Dünya mirasları listesine girecek İnkaya tarihi Çınar‘ı doğa turizmin Bursa’daki en nadide parçalarındandır. Çınar ağacının kocaman ve büyük gövdesi altındaki gölgelik ve damarlarının toprak üstünde kalan kısımlarıyla kendinizi bambaşka bir alanda hissedebilirsiniz. Tarihi Çınar ağacı İnkaya mahallesinde Uludağ’a çıkarken çekirge yolu üzerinden 3. km’de bulunur.

Rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz ve serinletici etkisi ile ilk uğrak noktalarınızdan biri olacak İnkaya tarihi Çınar ağacı unutulmayacak fotoğraflar kazandırır. Kafa dinlemeye gitmek ve sevdiklerinizle keyifli anlar yaşamak için İnkaya tarihi çınar ağacı altında bir yudum çay eşsiz güzellikler sunan manzarasıyla vazgeçilmeziniz olabilir.

İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Çevresinde Neler Var?

Devasa büyüklüğü ile birlikte görülmeye değecek tarihi çınar ağacı çevresinde restoran, çay bahçesi, market ve hediyelik eşya dükkanlarıyla birlikte organik ürünlerin satıldığı işletmelerle keyifle gezilebilecek bir alan. Yöreye özel yiyecek ve içeceklerin sergilendiği stantlar damak zevkinize hitap eder.

İster atıştırmalık isterseniz ana yemek tarzı mekanları bulabileceğiniz tarihi çınar ağacı altında sıcak yaz aylarında en serin etkiyi yaşayarak keyif dolu anlar geçirebilirsiniz. Rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz tarihi çınar ağacı Bursa Büyükşehir belediye tarafından özenle bakımı sağlanır ve gelecek yüzyıllara aktarılması için desteklenerek yaşamına devam eder.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu