Milas’ta Gezilecek 8 Tarihi Yer

Muğla Milas ilçesi gezilecek yerler, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Muğla Milas ilçesinde gezilecek 8 tarihi yer. Milas’ta en çok ziyaret edilen yerler.

Milas ilçesi Muğla’nın en sakin ve en huzurlu ilçelerinden biridir. Uzun sahil şeridi ve zeytin ağaçları ile ünlü olan bu güzel ilçe sakin bir tatil yapmak isteyen kişiler için mükemmel bir yerdir. Özelikle muhteşem zeytinyağı ile ünlü olan bu şirin ilçenin farklı yerlerin de bulunan tarihi kalıntılara bakıldığı zaman tarih boyunca ne kadar önemli bir yerleşim yeri olduğunu da anlayabilirsiniz.

Eğer Milas’ta neler yapabilirim, Milas’ta nereleri görmeliyim veya Milas’ta nasıl zaman geçirmeliyim gibi sorularınız varsa o zaman aradığınız bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Muğla Milas’ta Gezilecek 9 Tarihi Yer

İasos Antik Kenti: Milas’ta geçirdiğiniz zamanı değerlendirmek ve aynı zamanda özellikle boş zamanlarınızı değerlendirmek istediğinizde sizin için en doğru mekânlardan biridir. Hem bölgenin geçmişi hakkında bilgi edinmek hem de tarihi eserler hakkında bilgi almak için gün içinde bölgeye bir yolculuk yapabilirsiniz. Milas merkezine 20 – 25 km uzaklıkta olması ve aynı zamanda çevresinde tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz sosyal alanlar olması da bu antik kentte keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır.

İasos Antik Kenti
İasos Antik Kenti

Beçin Kalesi: Milas’ın 2 km uzağında yer alan bu kale ilçeye hakim bir konumda yer alır. Zaman içinde doğal olarak yıpranmış olan bu kale halen ciddi bir restorasyon işleminin içindedir. İçinde gezerken o dönemlerin mimari özellikleri hakkında fikir edinebilir ve aynı zamanda bilgilendirme panoları yardımı ile merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz. Çevre düzenlemesi yapılmış olması ve en önemlisi de kale çevresinde her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz sosyal olanaklar olması da sizin için günün keyifli geçmesini sağlayacaktır.

Beçin Kalesi
Beçin Kalesi

Milas Müze Müdürlüğü – Uzunyuva Anıt Mezarı: Milas ilçesinde ve çevresinde bulunan birçok farklı antik eserin sergilendiği bu müze sizin için farklı bir ziyaret noktası olabilir. Özellikle Mylasa’nın kral mezarının de yer aldığı bu bölge sadece Milas’ın değil aynı zamanda ege bölgesinin en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple tarihe ilgisi olan herkesin mutlaka görmesi ve ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Milas Müze Müdürlüğü - Uzunyuva Anıt Mezarı
Milas Müze Müdürlüğü – Uzunyuva Anıt Mezarı

Hekatomnos Anıt Mezarı Ve Kutsal Alanı: Çok özel antik eserlerin yer aldığı bu alan Milas’ta en çok görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle Hekatomnos anıt mezarı kesinlikle görülmelidir. Asıl mezarın zaman içinde hasar almış olmasından dolayı burada bulunan mezar replikadır. Ancak yine de ortama giren kişiler hem manevi havadan hem de bu alan hakkında aldıkları bilgilerden sonra etkilendiklerini söylemektedirler.

Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı
Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı

Gümüşkesen Anıtı: Dönemin yöneticileri veya komutanlarından biri için yapıldığı tahmin edilen bu görkemli yapı Sodra Dağının yamaçlarında yer alır. Özellikle mimari özellikleri ile dikkat çeken bu yapı hem sütunları hem de hem de özel olarak tasarlanmış olan tavan kısmı ile sizi de şaşırtacaktır. Dönemin mimarisine uygun olarak yapılan bu yapı halen bölgenin en önemli ve en çok bilinen antik kalıntılarından biridir. Bu sebeple Milas’ın en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul edilir.

Gümüşkesen Anıtı
Gümüşkesen Anıtı

Euromos Ören Yeri: Halen arkeolojik çalışmaların devam ettiği bu alanı mutlaka görmelisiniz. Tarihi önemi çok büyük olan ve aynı zamanda hem Zeus Tapınağı hem de amfi tiyatroya ev sahipliği yapan bu alan her zaman tarih meraklılarının ilgilerini çeken bir yer olarak ön plana çıkmaktadır. İçinde bulunan yazıtlara bakıldığı zaman bölgede yaşadığı rivayet edilen Euromos ve Herakleia isimlerinden de bahsedildiği görülmektedir.

Euromos Ören Yeri
Euromos Ören Yeri

Labranda Ören Yeri: Anıt mezarlardan toplu kullanım alanlarına kadar birçok farklı kalıntının yer aldığı bu alan çok büyük bir yüz ölçümüne sahip olmadığı için ortalama olarak 1 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Genellikle kayalık ve bozuk bir yola sahip olan bu alanda göreceğiniz eserlerden sonra bölgenin ne kadar eski bir yerleşim alanı olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer Milas’ta bir gezi planı yapmak istiyorsanız o zaman listenize eklemeniz gereken ilk yerlerden biride bu antik kenttir.

Labranda Ören Yeri
Labranda Ören Yeri

Yediler Manastırı: Çok farlı bir arazi yapısına sahip olan ve aynı zamanda Milas ilçesine hakim bir tepede yer alan bu manastırın geçmişinin en az 500 yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Zorlu bir yürüyüş ile ulaşılabilen bu manastır özellikle sahip olduğu manevi havası ile sizi de etkileyecektir. Size birçok seçenek sunan bu ilçeye gitmek istediğinizde mutlaka Milas’ta görmem gereken yerler nerelerdir, Milas’ta nereler de kalabilirim veya Milas’ta neler yapmalıyım gibi soruların yanıtlarını bularak işe başlamalısınız.

Yediler Manastırı
Yediler Manastırı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu