Musa Ağacı

Hatay gezilecek yerler bakımından pek çok yer sunar. Hem doğal hem de tarihi gezilecek yerler oldukça fazladır. Hıdırbey Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Musa Ağacı Hatay’da her yıl binlerce kişi tarafından büyük bir ilgi ile ziyaret edilir. 

Musa Ağacı Hakkında

Ağaç bir rivayet ile anıldığı için birçok kişi tarafından oldukça merak edilir. Rivayete göre Hz. Hızır ile Hz. Musa Samandağ Sahili’nde buluşur. Ağacın bulunduğu alana gelince Hz. Musa asası ile toprağa saplar. Asanın toprağa saplandığı noktada ab-ı hayat olarak adlandırılan su çıkar. Hz. Musa suyu içtikten sonra asa yeşererek fidana dönüşür.

Hatay ilinin Samandağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan ağaç, hem rivayete konu olması hem görkemli görünüşü hem de yaklaşık olarak 1.200 yıllık bir ömre sahip olması ile pek çok kişinin dikkatini çeker. Rivayetlere ve doğal oluşumlara ilginiz varsa bu büyüleyici ağacı Hatay gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Ağacın karşısında yer alan ve ağacı besleyen su kaynağı olarak düşünülen çeşmeden su içebilirsiniz. Pek çok kişi tarafından bu çeşmenin de kutsal olduğu düşünülür ve birçok kişi bu suyu damacanalar şeklinde evine taşır.

Ağaç etrafında yer alan oturma yerlerinde dinlenebilir, yöresel ürünlerin satıldığı stantlardan hediyelik eşyalar satın alabilir veya Defne yolunda keyifli ve eğlenceli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu