Seleucia- Pieria

Tarihi oldukça eski dönemlere, Paleolitik Çağa kadar uzanan Seleucia Pieria Antik Kenti, Musa Dağının güney kesimlerine kurulan bir kenttir. M.Ö. 300 yıllarında kurulmuş olan bu kent, Hatay tarihi yerler listesinde yer alır ve şehrin en eski tarihi yapılarından biridir. Kent Büyük İskender’in komutanlarından biri olan Seleucos Nicator tarafından bir başkent olarak kurulur.

Seleucia- Pieria Antik Kenti

Şehir, ilk zamanlarda iki ayrı bölümden meydana gelir. Bulunduğu konumdan ötürü sürekli dış saldırılara maruz kalır. Bundan dolayı da bu iki bölüm etrafı toplam olarak 12,5 km olan surlar ile çevrilir. Kentin aşağı bölümünde liman yer alır. Liman ile birlikte limana bağlı olan dükkanlar, depolar ve alışveriş merkezleri ve yerleşim alanları da aşağı kısımda bulunur. 

Şehir 526 ve 528 yıllarında meydana gelen, 9 veya 10 şiddetinde olduğu tahmin edilen iki büyük deprem ile yıkılır. İlerleyen zamanlarda şehir merkezi farklı bir alana taşındığı için Seleucia Pieria liman olarak kullanılır.

Liman kenti olarak kurulan Seleucia Pieria’dan günümüze kadar pek çok tarihi kalıntı gelir. Bu yapı ve kalıntılar arasında şehrin giriş kapısı, liman, mağaralar, agora ve bazı yapılar yer alır.

Kent yakınında inşa edilen Titüs Tüneli ve etrafında bulunan kaya mezarları nedeniyle şehir oldukça büyük bir öneme sahip olmakla birlikte, adı İncil’de Selefkiye olarak Elçilerin İşleri bölümünde geçtiği için İnanç Turizmi olarak da büyük bir öneme sahiptir.

Seleucia – Pieria Ziyaret Saatleri

  • Birçok kişi tarafından ziyaret edilen bu antik kent, haftanın her günü ziyaretçilere açıktır.
  • Müze 08.00’de ziyaretlere açılır, ziyaretler ile birlikte gişe saati de müze ziyaretleri ile aynı saatte başlar.
  • Müze kapanış saati 19.00 iken gişe kapanış saati ise 18.30’dur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu