Beykoz’da Gezilecek En iyi 5 Yer

Beykoz İstanbul’un Karadeniz kıyısında yer alan bir ilçesidir. Muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan sahilleri ve aynı zamanda geniş ormanları ile bilinen bu güzel ilçe özellikle kalabalığı ile bilinen diğer İstanbul ilçelerinden farklı bir yapıya sahiptir.

Beykoz İstanbul’da Gezilecek Yerler

Anadoluhisarı: İstanbul boğazının en dar yerinde kurulan bu hisar yapıldığı dönemde düşman saldırılarını engellemek ve aynı zamanda gözetleme amacı ile kullanılıyordu. Son derece görkemli ve aynı zamanda manevi önemi olan bir yapı olduğu için doğal olarak Beykoz’da görülmesi gereken en önemli yapı olarak bilinir.

Anadoluhisarı
Anadoluhisarı

Beykoz Mecidiye Kasrı (Milli Saraylar): Osmanlı döneminde ilk olarak gelen elçileri ağırlamak amacı ile kullanılan bu yapı daha sonra bir dönem göğüs hastalıkları hastanesi olarak hizmet vermiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan ve ilçenin en çok ziyaretçi çeken yapılarından biridir. Özellikle müthiş manzarası ve dinlenip bir şeyler içebileceğiniz sosyal alanları ile sizde burada keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Beykoz Mecidiye Kasrı
Beykoz Mecidiye Kasrı

Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi: İçinde birçok önemli eserin yer aldığı ve aynı zamanda muhteşem çevre düzenlemesi ile dikkatleri çeken bu güzel müze mutlaka ziyaret etmeniz gereken en önemli Beykoz yapılarından biridir. Cam işçiliğinin en güzel eserlerini yakından incelemek ve aynı zamanda sevdiğiniz kişiler ile keyifli zaman geçirmek için en ideal yerlerden biridir.

Diğer adı Beykoz cam müzesi olan ve bahçe düzenlemesi ile insanlara huzur veren bu müze mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi
Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi
Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi
Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi
Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi
Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Yuşa Hazretleri Tepesi: Deniz manzaralı bir tepede yer alan bu türbe her zaman insanların yoğun ilgisi ile karşılaşan bir yerdir. Siz de yapacağınız ziyaretler de huzuru bulacak ve aynı zamanda deniz manzarasında kendinizi dinleme olanağı bulacaksınız. Beykoz’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan bu türbe özellikle dini önemi olan günlerde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Yuşa Hazretleri Tepesi
Yuşa Hazretleri Tepesi

Riva Kalesi: Beykoz’un en güzel semtlerinden biri olan Riva’da yer alan bu tarihi kale mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden biridir. Güzel manzarası ve aynı zamanda sahip olduğu tarihi önemi ile bilinen Riva kalesi gördüğü restorasyonlar ile bugüne gelmeyi başarmıştır.

Eğer Beykoz’da görülmesi gereken yerler hakkında araştırma yaparsanız size en çok önerilen yerlerden biri de bu kale olacaktır. Burası denize yakın konumda, Riva plajı kenarında dinlenebilir, denizde yüzebilir veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Riva Kalesi
Riva Kalesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu