Serik’te Gezilecek 2 Yer – Aspendos ve Zeytintaşı Mağarası

Serik ilçesi Antalya, turizm bölgesi Belek’te Serik sınırları içindedir. Öte yandan Serik, bünyesindeki pek çok resort ve lüks otel barındırmasına rağmen Belek otelleri arasında en bütçe dostu konaklama seçeneklerinin yer aldığı bölgelerden. Dolayısı ile hesaplı bir tatil yapmak isteyenlerin de gözdesi.Belek yakınında gezilecek yerler arıyorsanız Aspendos Tiyatrosu ve Antik kenti Antalya’da en güzel yerlerdendir. Yine Serik’te Zeytintaşı mağarası tabiat anıtını ziyaret edebilirsiniz.

Aspendos Antalya’ya 46 km, Belek turizm bölgesine ise yaklaşık 17 km mesafededir. Zeytintaşı mağarası tabiat anıtı Serik merkezinden 17 km uzaklıktadır.

Antalya Serik ilçesinde Aspendos gezinizde yol üzerinde köylülerin çalıştırdıkları restoranlarda yerel lezzetleri deneyebilirsiniz. Bu restoranların bazılarında ev yapımı zeytin ve zeytinyağı satılır. Oldukça lezzetlidir.

Antalya Serik Belek Yakını Gezilecek Yerler

Aspendos Antik Tiyatro: Ülkemizin en çok bilinen ve aynı zamanda en güzel korunan antik yapılarından biridir. Eski roma mimarisi ile inşa edilen yapı yüzlerce yıldan bu yana ayakta olmasına rağmen halen orijinal halini anımsatmaktadır. Halen çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu muhteşem yapı kesinlikle görmeniz gereken ve aynı zamanda çevrenizde ki kişilere de önermeniz gereken tarihi yapılardan biridir.

Çevresinde yine aynı döneme ait olan kutsal yapılar, kilise veya yaşam alanlarının bölümleri yer alır. Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’da yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri ve beğendikleri tarihi yapılardan biridir.

Aspendos Antik Tiyatro
Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos Antik Kenti: Halen orijinaline yakın bir halde korunan ve içinde kiliselerden tiyatroya kadar birçok yapı yer alan bu antik kent mutlaka ilginizi çekecektir. Tarihe ilgisi olan kişilerin akın ettikleri bu alanı gezmek için tam gününüzü ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Ayakta kalan sütunlar, kemerler, kutsal anıtlar ve özellikle de büyük kısmı ayakta kalmış olan tiyatro sizi bundan yüzlerce yıl öncesine götürecektir. Aspendos antik kenti, Tiyatronun arka kısmındadır. Burada yaklaşık 1 saat kadar yürüyüş yaparak antik kenti gezebilirsiniz.

Aspendos Antik Kenti
Aspendos Antik Kenti

Aspendos Su Kemeri: Muhteşem görünümü ile insanları hemen etkisi altına alan bu muhteşem yapı bundan yüzlerce yıl önce yaşam alanlarına su temin edebilmek için yapılmış. Günümüze kadar ayakta kalması size şaşırtıcı gelebilir ancak türünün nadir örneklerinden biri olduğu için mutlaka bu yapıyı görmelisiniz.

Özellikle fotoğraf meraklıları için muhteşem manzaralar yer alır. Bölgeye geldiğiniz de hemen yakınların da yer alan portakal ve limon bahçelerinden taze meyveler satın alabilir veya hediyelik eşyalar satan satıcılardan alışveriş yapabilirsiniz. Aspendos su kemeri, Aspendos tiyatrosuna yaklaşık 2 km mesafede.

Aspendos Su Kemeri
Aspendos Su Kemeri

Tarihi Aspendos Köprüsü: 225 metre uzunluğunda olan bu köprü şu an araç trafiğine kapalıdır. Roma döneminde inşa edilen köprü eskiyip kullanılmaz hale gelince Selçuklu Döneminde eski köprünün kalıntıları üzerine bu köprü inşa edilmiş. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu muhteşem köprü Aspendos antik kentini tamamlayan bir yapıdır.

Tarihi Aspendos Köprüsü
Tarihi Aspendos Köprüsü

Zeytintaşı Mağarası Tabiat Anıtı: Kendiliğinden oluşan ve halen büyümeye devam eden sarkıtları, sütunları ve dikitleri ile ünlü bir yerdir. Şehre gelen kişilerin mutlaka görmeleri gereken bu doğal güzellik çok iyi bir şekilde korunmaktadır. Bölge de yapacağınız gezide en fazla 10’ar kişiden oluşan gruplar halinde dolaşmanıza izin verildiği gibi aynı zamanda bu gezide size mutlaka bir rehber eşlik etmektedir.

Zeytintaşı mağarası tabiat anıtı
Zeytintaşı Mağarası
Zeytintaşı mağarası tabiat anıtı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu